Přejít na obsah

Vláda odmítla návrh KSČM na povinné lékařské služby

zpět
18.11.2009
lékař, únava, přesčasy
zvětšitlékař, únava, přesčasyZdroj: www.rechtsanwalt-louis.de

lékař, únava, přesčasy | Zdroj: www.rechtsanwalt-louis.de

 

Vláda Jana Fischera v pondělí odmítla návrh KSČM na zavedení povinných služeb lékařů na pohotovostech.

Podle ministryně spravedlnosti a předsedkyně legislativní rady vlády Daniely Kovářové by návrh vedl k neodůvodněné podpoře krajů, navíc by byl v rozporu s českou ústavou a Listinou základních práv a svobod.

Nezávisle na stanovisku vlády o předloze rozhodne parlament.

V současnosti mají lékaři povinnost sloužit na pohotovosti, pokud je o to kraj požádá a pokud je tato služba takzvaně v únosné míře.

Poslankyně Kateřina Konečná (KSČM), která se podílela na přípravě navrhované novely, tvrdí, že podle lékařů je nad únosnou míru vše mimo ordinační hodiny.

Podle novely by lékaři museli povinně sloužit takový úvazek, jaký bude požadovat kraj. Pokud by lékaři odmítli, hrozila by jim za to pokuta až půl milionu korun. Stejná úprava se má týkat i zubařů.

Podle Konečné je zákon nezbytný, protože praktičtí lékaři odmítají pohotovosti sloužit a krajům chybějí lékaři na zajištění této služby.

Regiony by se podle ní měly dohodnout s lékařskou komorou, jakým způsobem bude každý lékař sloužit.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Související články

18.11. Vláda schválila strategické investice do státních nemocnic Vláda schválila strategické investice do státních nemocnic
3 příspěvků

Komentovat článek: Vláda odmítla návrh KSČM na povinné lékařské…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Vláda odmítla návrh KSČM na povinné lékařské…

Komentáře

dalších 55 komentářů
Dr. R. Jelínek Znám obé  | 23. 11. 2009 08:41

No dobře, taky bych byl pro, ale kdo by to dělal. V republice máme cca 72 okresů, to znamená na okres 1-2 koronery, takže by jich bylo potřeba pro začátek tak 100, příprava by určitě taky zabrala čas, zatím by se mohli rekrutovat z patologů, ale těch ke také nedostatek.

Paletschek Znám obé  | 22. 11. 2009 22:42

Tak asi nejsem normální lékař, ale lékař jsem. A ze své praxe vím, že se ve zdravotnictví dějí různé věci. Na heparinového vraha se přišlo, ale na jiné anděly smrti ne. S tím podepisováním úmrťáku. Měli by ho podepisovat dva lékaři, ale sám víte jaká je to formalita. Ono ohledání u nás je taky formalita. Lékař stanoví smrt, to zase tak těžké není, ale lékař má mrtvého ohledat, aby vyloučil násilnou smrt. Jenže, když přijedete k mrtvému,který je už umytý a celý slavnostně vyfešákovaný do rakve, tak ho nechte znova svléci a pořádně ohledejte. To se u nás neděje a proto lze klidně přehlédnout některé důležité věci. Je pravda, že mrtvého ještě vidí v pohřebním ústavu, ale tam ho přece nesvlékají. Pokud je oblečený, tak ho do pece zasunou oblečeného. No a po žehu se už na nic nikdy nepřijde a my patříme k zemím, kde se žehuje hodně často. No a s tím podpisem dvou lékařů. Zrovna před týdnem jsem podepsal úmrtní list sám, jednou jako ošetřující lékař a vedle jako ohledávající lékař. Nikdo se neozval, že by to byl nějaký problém. Jsem všemi deseti pro institut koronera. Ten nám dost chybí. Ale tady toho chybí.

Paletschek Znám obé  | 22. 11. 2009 22:34

No vidíte, praktikuje a se souhlasem vedoucího lékaře, neboť jsem se ho na to osobně ptal. Od písemné stížnosti jsem upustil, to by bylo zbytečné plýtvání papírem, známkou a zatěžování poštou a já na takové dopisování nemám čas. I mě to připadá hrozné, ale tady to funkcionářům tak vyhovuje a jeden to nezmění.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné