Přejít na obsah

Vláda odmítla normu hnutí ANO k elektronizaci zdravotnictví

zpět
23.3.2017
*Andrej Babiš
zvětšit*Andrej Babiš
Autor: Hynek Glos

*Andrej Babiš | Autor: Hynek Glos

 

Nesouhlasné stanovisko vlády dostali zákonodárci k předloze skupiny poslanců hnutí ANO, jež by měla v praxi umožnit vedení zdravotnické dokumentace v elektronické podobě.

Vyplývá to z výsledků dnešního jednání vlády. Podle podkladů pro ministry měl kabinet poukázat zejména na finanční dopady normy na státní rozpočet i na provozovatele zdravotních služeb. Návrh zákona řeší nejakutnější legislativní nedostatky v elektronizaci zdravotnictví, stojí v důvodové zprávě. Nynější právní úprava podle autorů předlohy v čele s předsedou sněmovního zdravotnického výboru Rostislavem Vyzulou brání nasazení technologií, které by zkvalitnily péči o pacienty, snížily zdravotnickým pracovníkům administrativní zátěž a přinesly by taky úspory.

Norma by podle předkladatelů umožnila digitalizaci nynější zdravotnické dokumentace a výměnu dat. Zajistila by také minimální standardy zabezpečení zdravotnické dokumentace, která by byla vedena v elektronické podobě. Podle vládních legislativců však nepojímá elektronizaci zdravotnictví celkově.

„Obsahuje pouze dílčí úpravu spočívající ve vedení zdravotnické dokumentace v elektronické podobě, ovšem již neupravuje další, na to navazující otázky, například v souvislosti s likvidací listinné zdravotnické dokumentace převáděné do elektronické podoby,“ napsali v předběžném stanovisku.Návrhem samostatného zákona by také vzniklo Národní centrum elektronického zdravotnictví, jež by mělo na starosti zejména koordinaci činností v této oblasti a strategické materiály.

Předkladatelé chtějí, aby Sněmovna schválila normu zrychleně už v úvodním kole. Navzdory tomu je ale spíše nepravděpodobné, že by dolní komora stihla předlohu projednat do podzimních voleb.


Komentovat článek: Vláda odmítla normu hnutí ANO k elektronizaci…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Vláda odmítla normu hnutí ANO k elektronizaci…

Komentáře

další 3 komentáře
Bohumír Šimek Elektronizace zdravotní péče?  | 24. 03. 2017 10:33

Když politici odmítají skutečnou reformu zdravotnictví, tak to prostě ke krachu přivedou. To je jasné! Bohužel!

Petr Pachman MUDr. Elektronizace zdravotní péče?  | 24. 03. 2017 10:23

Ti dědkové a báby mají nejvíce praktických zkušeností,a umí si poradit mnohem lépe s pacientem než "internetoví" lékaři postrádající selský rozum.Po zavedení elektronisace se na tu práci vykašlou a zůstanou raději doma za pecí,než převádět své plné kartotéky do elektronické podoby.Nedělejte z dědků a babiček IT analfabety, s internetem pracovat umí,ale sypat do počítače x informací o pacientovi,na to není síla ani čas.Tito starší lékaři důchodového věku zůstanou doma na peci než aby si přivodili mozkové mrtvice,infarkty atd. Ze 7000 lékařů praktických v terénu/dětští lékaři a lékaři pro dospělé/ ukončí činnost minimálně 1000-1500!!! Chudáci pacienti,budou se léčit u léčitelů?,nebo zvolí samoléčbu?Zbytek lékařů nebude schopno léčit "opuštěné" pacienty pro přetížení stávajících praxí.Bude kolaps,to Vám všem garantuju!!!

Bohumír Šimek Elektronizace zdravotní péče?  | 23. 03. 2017 16:32

Elektronizace zdravotní péče a EET přivodí konec zdravotní péče, protože ti dědkové a báby ve funkci lékaře se odmítnou s tím zabývat...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné