Přejít na obsah

Vláda odmítla plán přidat na zdravotní pojištění dětí či důchodců

zpět
24.5.2012
Leoš Heger
zvětšitLeoš Heger
Autor: Martin Ježek

Leoš Heger | Autor: Martin Ježek

 

Vláda odmítla návrh ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09), kterým chtěl zvýšit platby státu za jeho pojištěnce. Ministerstvo financí už dopředu označilo za nereálné, aby se na veřejné zdravotní pojištění dětí, důchodců či nezaměstnaných platba měsíčně zvýšila o 49 Kč na 772 korun.

Hegerovo ministerstvo navrhovalo zvýšit vyměřovací základ pro rok 2013 na 5714 korun, oproti letošku by tak stoupl o 6,7 procenta. Systém by získal navíc téměř 3,6 miliardy a zmírnil by se tak dopad zvýšené daně z přidané hodnoty. Pojistné za státní pojištěnce naposledy stouplo k 1. lednu 2010.

Vláda už dříve přijala návrh daňových změn, které počítají se zvýšením obou sazeb DPH od ledna 2013 na 15 a 21 procent.

Ministerstvo financí v připomínkách na vládním webu uvedlo, že by platba pojistného měla být ponechána v současné výši. Ministerstvo zdravotnictví tuto připomínku akceptovat odmítlo. Stát by podle něj neměl rezignovat na podíl na pravidelných platbách, nejde o dotaci, ale solidární pojistné.

„Úsilí vlády na zlepšení bilance státního rozpočtu není možné stavět trvale na zhoršování bilance systému veřejného zdravotního pojištění, který je rovněž veřejným rozpočtem,“ reagoval už dříve na připomínku Heger.

Podle podkladů pro dnešní jednání vlády by měl průměrný počet osob, za něž bude stát v příštím roce hradit pojistné, být 6,1 milionu měsíčně. Celková platba ze státního rozpočtu za rok by po navýšení byla 56,5 miliardy korun, zhruba o 3,586 miliardy víc než letos. Zdravotnictví spotřebuje ročně kolem 300 miliard, z nich většinu spravují zdravotní pojišťovny.

Zákon umožňuje vládě stanovit vyměřovací základ s přihlédnutím k vývoji průměrné mzdy. Ta vzrostla v letech 2009 až 2011 ročně v průměru o 2,7 procenta.

Ze zdravotně pojistných plánů zdravotních pojišťoven na letošní rok vyplývá, že celková bilance systému bude minus 3,5 miliardy. Pokud se započtou i mimořádné vlivy, může propad být až minus 6,3 miliardy, z toho dopad zvýšené DPH zhruba 3,6 miliardy.


Komentovat článek: Vláda odmítla plán přidat na zdravotní…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Vláda odmítla plán přidat na zdravotní…

Komentáře

další 2 komentáře
MUDr Jiří Kilian OK, nejsou peníze  | 24. 05. 2012 12:32

a stát by měl současně s oním rozhodnutím sdělit občanům, že holt nejsou ty peníze a nelze si půjčovat a současnou kvalitu a časovou, prostorovou a ekonomickou dostupnost zdravotní péče nelze nadále zajistit.

černej kominík Slabej Heger  | 24. 05. 2012 11:40

Heger je slabej,když zvýšení plateb za státní pojištěnce nedovede prosadit. Pojistky na auta se zvyšují každoročně /více se bourá,auta a opravy jsou dražší/.Nemohu přece diagnostikovat a léčit stejné množství nemocných,když mi na to dají po několik let za sebou stejně nebo méně peněz-např.jen zvýšením DPH.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné