Vláda odmítla poslanecký návrh umožňující eutanazii

vláda

Poslanecký návrh zákona, který by ve vymezených případech umožnil eutanazii, odmítla vláda. Ministři Kabinet podle předběžného stanoviska pro zasedání měl upozornit na rozpor normy s koaliční smlouvou, v níž se ČSSD, ANO a KDU-ČSL zavázaly nepřijímat nic, co by bylo v rozporu s ochranou života od početí do přirozeného konce.

O předloze o důstojné smrti, kterou podepsalo šest poslanců zejména z hnutí ANO v čele s Jiřím Zlatuškou, rozhodnou zákonodárci.

O negativním stanovisku k předpisu informovali na sociální síti vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). „Je to správně. Zákon by mohl vést k zabíjení lidí,“ uvedl Mládek. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) na twitteru napsal, že jednoduché řešení eutanazie odmítá. „Podporuji pomoc, láskyplnou péči, solidaritu, kvalitní paliativní péči, to je řešení,“ dodal.

Předloha má zejména uzákonit podmínky pro eutanazii. Lidé by o ní museli požádat, žádost by mohli sepsat i předem. Lékaři by mohli k eutanazii dopomoci nebo ji případně vyvolat jen u lidí v beznadějném zdravotním stavu. O splnění zákonných podmínek by rozhodovala zvláštní komise. Podle stanoviska pro kabinet ale není vhodné následování zemí, kde je eutanazie možná a na něž se autoři odvolávají.

„V uvedených státech jsou zdokumentovány případy zcela jasného zneužití eutanazie za účelem 'uvolňování' lůžek ve zdravotnických zařízeních, případy tlaku rodinných příslušníků na vykonání eutanazie z důvodů zcela pochybných nebo nepotrestané případy nedodržení zákonných podmínek,“ stálo v předběžném stanovisku pro ministry.

Kabinet měl taky poukázat na to, že téma eutanazie je společenský velmi citlivé a měla by mu předcházet mnohem hlubší a rozsáhlejší diskuse. Nynější návrh fakticky doslovně kopíruje předlohu senátorky Václavy Domšové (nestranice za SNK-ED) z roku 2008, kterou horní komora zamítla, stojí v dokumentu. Nynější normu odmítla ministerstva zdravotnictví a vnitra pod vedením ČSSD, ministerstvo spravedlnosti pod vedením ANO i místopředseda vlády Bělobrádek, uváděly materiály pro kabinet.

O eutanazii se už debatovalo i v dolní komoře, zhruba před deseti lety. Tehdy z ankety mezi poslanci vyplynulo, že návrh zákona o eutanazii by ve Sněmovně s největší pravděpodobností neuspěl. Kriticky se k němu vyslovila řada poslanců i nyní.

Vláda odmítla poslanecký návrh umožňující eutanazii
Ohodnoťte tento článek!