Vláda odmítla Rathův návrh na vznik neziskových nemocnic

David Rath

Vláda ve středu odmítla návrh vazebně stíhaného poslance Davida Ratha na vznik neziskových nemocnic. Neziskové nemocnice by mohl podle jeho návrhu zakládat stát, kraje, obce i soukromníci. Podle vlády by tento záměr mimo jiné dostupnost zdravotní péče stejně nezajistil.

Vláda o tom informovala na svém webu. Odmítavý postoj vlády ale neznamená konec jeho Rathova návrhu, protože poslední slovo mají vždy poslanci.

Podle Rathova návrhu by se na řízení neziskových nemocnic podílela správní rada. Veškerý zisk takové nemocnice by mohl být využit jen na zajištění její činnosti. Nemocnice by neplatila daně, nemohla by podléhat exekuci a nesměla by také poskytovat úvěry nebo ručení za jiné fyzické nebo právnické osoby.
Vláda ale upozorňuje na to, že návrh je jen částečně slučitelný s právem EU. Návrh podle vlády také stanovuje podmínky pro poskytování zdravotních služeb neziskovými nemocnicemi v rozporu s platnou právní úpravou, a to zejména se zákonem o zdravotních službách.

Zákon o neziskových nemocnicích v tuzemsku již jednou existoval. V roce 2006 ho prosadili poslanci za ČSSD a KSČM s přispěním KDU-ČSL. Jeho zrušení ale vládní koalice prosadila předloni. Poukazovala na to, že za pět let platnosti nebyl nikdy využit a žádná nezisková nemocnice podle něj nevznikla. Opozice tehdy namítala, že jde o další krok k privatizaci lůžkových zařízení.

Rath, jenž je stíhaný v souvislosti s dřívějším působením ve funkci středočeského hejtmana pro podezření z korupce, poslal z vazby do Sněmovny už víc než deset předloh. Dolní komora je zatím projednávat nemůže; jednací řád totiž předpokládá, že je navrhovatel uvede osobně. Rath je však stále ve vazbě.

Ohodnoťte tento článek!