Přejít na obsah

Vláda počítá s rušením nemocnic, Heger má plnou podporu Nečase

zpět
5.12.2010
nemocnice, chodba, pohotovost, jip
zvětšitnemocnice, chodba, pohotovost, jipZdroj: www.wales.nhs.uk

nemocnice, chodba, pohotovost, jip | Zdroj: www.wales.nhs.uk

 

Vláda počítá s uzavíráním nadbytečných nemocničních oddělení, slučováním menších nemocnic a přeměnou nemocnic akutní péče na zařízení dlouhodobé péče.

Premiér Petr Nečas (ODS) v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize řekl, že reforma poskytování lůžkové zdravotní péče je krok nutný. Je přesvědčen, že tímto směrem musí vláda jít. Potvrdil, že ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) v tom má jeho plnou podporu.

V ČR jsou téměř dvě stovky nemocnic, polovina jich v prvním pololetí skončila se ztrátou. Čtvrtina nemocničních lékařů hrozí výpovědí ke konci roku, pokud nedostanou výrazně přidáno. Nemocnice na to ale nemají.

„Budeme se muset podívat na to, zda nemocnice, které jsou v podstatě pozůstatkem bývalých okresních nemocnic, kdy vznikla síť, kdy základním způsobem transportu byla koňská bryčka, zda … řadu těch nemocnic nepřevedeme na zdravotnická zařízení dlouhodobé lékařské péče … a zda máme mít všude plnohodnotné nemocnice s 15 primariáty,“ řekl premiér.

Změna lůžkové péče je podle něj důležitý krok, další je nenakupovat zbytečně téměř stejné přístroje do nemocnic v blízkém sousedství. Nemocnice na ně sice mají peníze z evropských fondů a státní rozpočet nic nestojí, pak ale nejsou přístroje využívány naplno a provoz je drahý a neefektivní. Podle Nečase budou muset některé technologické modernizace „posečkat“.

Premiér připomněl, že Heger je dlouholetý úspěšný ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové, která nikdy nebyla zadlužena. „Má také zkušenosti se zdravotnictvím a z dialogu s lékaři, jsem přesvědčen, že je schopen tyto úkoly zvládnout. Má moji plnou podporu,“ dodal.

Nečas chce mít na přelomu února a března na stole národní plán reforem, do něj spadá i reforma zdravotnictví. Pokud totiž nyní jsou lékaři nespokojeni, je to podle Nečase důsledek i toho, že zatím ve zdravotnictví zásadní reformy provedeny nebyly. K nespokojenosti mohou také přispívat i špatná rozhodnutí managementu některých nemocnic.

Z 16.000 nemocničních lékařů zhruba 4000 se přihlásilo k výzvě lékařských odborů „Děkujeme, odcházíme“. V těchto dnech dávají výpovědi s platností k 31. prosinci. Při dvouměsíční výpovědní lhůtě by 1. března nepřišli do práce. Nečas podotkl, že primárně je úkolem ministra Hegera s nespokojenými zdravotníky jednat.

Chápe nespokojenost lékařů, není ale možné „nasypat“ do zdravotnictví další peníze, aby bylo na zvýšení jejich platů. Jediná cesta je reforma, současný stav, s nímž jsou lékaři nespokojeni, je dán podle Nečase právě tím, že se dosud skutečná reforma neudělala.

Krizová řešení se podle Nečase již připravují, je to návrh zákona k definování standardu, tedy nároku pacienta, a nadstandardu, na který si pacient připlatí. Bude nutné reformovat systém pojištění, centralizovat drahou péči a změnit lékovou politiku, aby se zamezilo únikům peněz „z děravého kbelíku“ zdravotnictví, shrnul.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Vláda počítá s rušením nemocnic, Heger má plnou…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Vláda počítá s rušením nemocnic, Heger má plnou…

Komentáře

dalších 11 komentářů
člověk léčený Selhávání státu  | 6. 12. 2010 13:22

Pokuď toho má stát na svých bedrech příliš tak to neunese.Buď to potom totálně vzdá, nebo totálně uřídí.

Jiri Wicherek Selhavani statu  | 6. 12. 2010 13:04

A opet je na stole ruseni nemocnic. Proti minulym aktivitam stran a vlad v tomto smeru tentokrate naprosto chybi jasna koncepce, jasna predstava o cilovem stavu, jasne stanovene podminky pro existenci nemocnic v "siti". Jak se zda, stat jen hodla vyuzit akce D-O ke zruseni nekolika oddeleni, nekolika zarizeni. Jedinou koncepci nejspise bude - "kazde zrusene luzko dobre". Docela by mne zajimalo prakticke provedeni teto aktivity statu. Stat muze rozhodovat jen o tech nekolika FN a dalsich zdrav. zarizenich pod primym rizenim MZd. Ze by z tech stat neco hodlal rusit, je pri proklamovane centralizaci specializovane pece znacne iluzorni. Zbyva tedy ta valna vetsina nemocnic "mimo centra", ktera jsou ovsem nestatnimi zdravotnickymi zarizenimi ve sprave kraju. Kraju, ktere jsou pod vladou jinych partaji a koalic, nez ktere jsou ve vlade. Lze ocekavat, ze by mezi nimi doslo ke shode? Hlavni a rozhodujici slovo ohledne existence toho ci onoho zarizeni ma samozrejme ten, ktery hradi peci poskytovanou tim ci onim zarizenim, resp. jeho provoz. Tim, kdo plati, jsou u nas takrka vyhradne (krome tech nekolika FN a dalsich ZZ rizenych primo MZd) tzv. zdravotni pojistovny, VZP najme. Jsem docela zvedav, jak budou tyto tzv. ZP, VZP najme, najednou temto nemocnicim vypovidat smlouvy, zvlaste na zduvodneni vypovedi tech smluv. Nejspise to bude neuspokojiva personalni situace nemocnic, resp. nesplneni personalnich pozadavku dle vyhl. č. 472/2009 Sb. Jina pravni norma, v dusledku necinnosti MZD (ac zakonem MZd. cinnosti jiz pred lety ulozene) neni k dispozici. Bude pak opravdu zajimave sledovat, jak u jedne nemocnice, ktera jiz dnes pozadavky personalniho vybaveni nesplnuje, bude nad ni nadale "drzena ochranna ruka", zatimco jinadosud bez vaznejsich personalnich, ba i financnich problemu bude "poslana ke dnu". Bude zajimave sledovat, kdo bude tim, kdo bude rozhodovat a posilat nemocnice k zaniku ci prezivani, jake budou jeho vazby k te ci one nemocnici, najme pak k tomuci onomu retezci. Obavam se, ze ani zdaleka nepujde o rozhodovani typu "padni komu padni". Ceka nas tak opet nekompetentnost, postranni zajmy, chaos... Doufam, ze stat ucini alespon nejakou analysu, kolik by to ruseni oddeleni a nemocnic mohlo stat - odstupne, uhrada pohledavek... Zda nakonec to ruseni neprijde draz nez uspokojeni pozadavku protestujicich lekaru.

MUDr Jiří Kilian zase kecy...  | 6. 12. 2010 12:29

dopřejme mu, nechť je to tak, jak říká. A kdo měl tu reformu provést ? My ? Nikoli. ONI. My až poté., co ONI to zanedbali. ŤZádné výmluvy, že jsou jen chvíli ve vládě. Premiér zrovna je tam až dost dlouho. A byl to on, kdo slavnostně otvíral nová oddělení malých nemocnic a říkal, že konkurence je třeba a podobné důvody.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné