Vláda podle Fischera zváží změny ve správní radě VZP

jednání

Vláda zváží personální změny ve správních radách zdravotních pojišťoven, do nichž část členů nominuje. Novinářům to řekl premiér Jan Fischer. O to, aby vláda vyměnila členy správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) ji požádala Asociace krajů ČR.

Fischer potvrdil, že vláda se bude požadavkem hejtmanů reprezentujících ČSSD zabývat.

„Vláda je samozřejmě připravena tuto otázku posoudit a zabývat se nejen správní radou VZP, ale projít i další orgány tohoto typu u dalších pojišťoven,“ řekl Fischer. Sociální demokraté argumentují tím, že zástupce vlády do správní rady VZP jmenoval ještě kabinet Mirka Topolánka (ODS).

Stínový ministr zdravotnictví ČSSD David Rath proto chce, aby polovinu z deseti členů správní rady, kteří zastupují vládu, nyní jmenovali ministři nominovaní do Fischerova kabinetu za ČSSD.

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková dnes v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu uvedla, že šéfem VZP by měl i nadále být Pavel Horák. „Já znám Pavla Horáka dlouhá léta, pracovala jsem s ním nějakou dobu, domnívám se, že ano,“ řekla Jurásková.

Správní rada má 30 členů. Dvacet z nich zvolili na čtyři roky poslanci podle zastoupení stran ve sněmovně. Zbylou třetinu členů jmenovala Topolánkova vláda. Zástupci bývalé vládní koalice v čele s ODS, tak nyní mají ve správní radě většinu. Obvyklé je, že nová vláda si zvolí své zástupce do VZP.

Podle dnešních Hospodářských novin souvisí snaha ČSSD o změnu poměru sil ve správní radě VZP s blížící se jarní volbou nového ředitele VZP. Právě správní rada volí a odvolává ředitele pojišťovny. Schvaluje také plány VZP, a má proto klíčový vliv na její chod.

Vláda podle Fischera zváží změny ve správní radě VZP
Ohodnoťte tento článek!