Přejít na obsah

Vláda podpoří dvojici nemocnic 700 miliony korun

zpět
31.7.2014
peníze
zvětšitpeníze
Autor: ZDN

peníze | Autor: ZDN

 

Vláda schválila jednorázovou podporu 500 milionů korun pro brněnskou Fakultní nemocnici u sv. Anny a 200 milionů korun pro pražskou Nemocnici Na Bulovce. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví, podle něhož budou finance poskytnuty z vládní rozpočtové rezervy.

„Ekonomická situace Nemocnice na Bulovce a Fakultní nemocnice u svaté Anny není dobrá, je to důsledek špatného hospodaření z uplynulých let. Pokud by jim vláda nepomohla, reálně hrozilo, že přestanou fungovat a bude ohrožena péče pro pacienty,“ uvedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). „Nad našimi nemocnicemi jsme zavedli přísnou kontrolu, mají plány k ekonomickému ozdravení, které plní. Potřeba oddlužení by se už neměla opakovat a měly by hospodařit vyrovnaně,“ dodal.

Na tiskové konferenci po jednání vlády pak Němeček uvedl, že se mu s návrhem nepřicházelo lehce, protože nejde o systémové opatření, nicméně neviděl jinou možnost. Za situaci v obou nemocnicích, které mají peníze obdržet v řádu dní, může podle něj předchozí vedení obou institucí i ministerstva.

Nemocnice na Bulovce by podle ministra měla již letos hospodařit vyrovnaně. V brněnské nemocnici je prý situace o něco složitější, ale i tam v příštím roce předpokládá obrat k vyrovnanému hospodaření.

Nemocnice u sv. Anny skončila loňské hospodaření s propadem zhruba 367 milionů korun, což byl nejhorší výsledek ze všech nemocnic a ústavů, jež ministerstvo zřizuje. Bulovka byla v pořadí nejhorších druhá s propadem přesahujícím 308 milionů korun.

Sv. Anna vysvětlila propad tím, že se negativním způsobem na jejích příjmech podepsala úhradová vyhláška, odliv klientů do okolních lékáren, změny DPH a převod lineárních urychlovačů, radiační onkologie a části klinické onkologie na Masarykův onkologických ústav. Ztratila tak zdroje výnosů za lukrativní výkony.

Už v dubnu dalo ministerstvo Mezinárodnímu centru klinického výzkumu (ICRC) u sv. Anny 50 milionů korun. Z nich 40 milionů byla úhrada dluhu americké klinice Mayo, která hrozila, že z projektu odejde, pokud nedostane zaplaceno. Ministerstvo tehdy slíbilo sv. Anně další dotace, výše se měla odvinout od konkrétních analýz její finanční situace.

Bulovka ztrátu vysvětlila tím, že ji z větší části tvoří pokuta vyčíslená finančním úřadem na 203 milionů korun. Nemocnice si nese značnou neuhrazenou ztrátu z minulých let, 426 milionů korun. Na rezervním fondu měla na konci roku pět milionů korun. Její závazky z obchodního styku od data zdanitelného plnění nad 60 dnů dosáhly 514 milionů korun.


Komentovat článek: Vláda podpoří dvojici nemocnic 700 miliony korun

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Vláda podpoří dvojici nemocnic 700 miliony korun

Komentáře

1 komentář
Jan Onderka  | 1. 08. 2014 11:09

Naprosto nesouhlasím! Ale to je tak vše co můžu dělat.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné