Vláda podpoří zrušení zákona o neziskových nemocnicích

Koaliční vláda ODS, TOP 09 a VV podpoří ve sněmovně podle očekávání návrh na zrušení zákona o neziskových nemocnicích.

Norma je podle předkladatelů nefunkční, rozporná a nekoncepční, její část navíc zrušil zhruba před čtyřmi lety Ústavní soud. Návrh předložili koaliční poslanci včetně ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09). Stínový ministr zdravotnictví za ČSSD David Rath krok koalice již dříve kritizoval.

Zákon prosadily v minulosti ČSSD a KSČM. Ústavní soud zrušil v září 2006 na podnět senátorů ODS ustanovení, podle kterého museli zřizovatelé převést asi 140 nemocnic na neziskové. Možnost zřízení neziskových nemocnic však zůstala zachována. Předkladatelé návrhu na zrušení celého zákona poukazují na to, že dosud v Česku žádná nezisková nemocnice nevznikla.

Neziskové nemocnice by měly například právo na uzavření smlouvy o poskytování a úhradě zdravotní péče se zdravotní pojišťovnou bez výběrového řízení a byly by osvobozeny od daně z příjmů. Podle některých politiků by byla tato zařízení zvýhodněna proti jiným.

Zrušení zákona je podle Ratha snahou připravit půdu pro privatizaci nemocnic. Středočeský kraj v čele s Rathem se už delší dobu snaží převést své nemocnice na neziskové, ministerstvo zdravotnictví dokonce čelí žalobě. Pokud bude zákon zrušen, bude podle předkladatelů návrhu řízení o převedení nemocnic na neziskové zastaveno.
mbc rem pba

Vláda podpoří zrušení zákona o neziskových nemocnicích
Ohodnoťte tento článek!