Vláda posoudí návrh, kterým chce Rath bránit privatizaci nemocnic

Titulní obrázek

Stínový ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) navrhl dílčí novelu, která má podle něj bránit případné snaze ministerstva zdravotnictví privatizovat fakultní nemocnice. Rathovu předlohu ve středu posoudí vláda. Ať už s ní naloží jakkoli, definitivně o ní rozhodne až parlament…

Rath to samé navrhoval již při březnové schůzi sněmovny, tehdy ovšem formou pozměňovacího návrhu k nesouvisejícímu zákonu. Nyní kvůli tomu předložil samostatnou novelu privatizačního zákona.

Dolní komora sice v březnu Rathův předchozí návrh neschválila, to ale neznamená, že vládní tábor je ve věci plánované zdravotní reformy zcela zajedno. Obavy z prodeje fakultních nemocnic dává najevo nejen opozice, ale například i někteří lidovci, kteří žádají od ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) záruky, že tyto nemocnice po plánované přeměně na akciové univerzitní nemocnice privatizovat nebude.

Rathův návrh má znemožnit, aby ministerstvo využilo privatizačního zákona k převádění fakultních nemocnic a dalších zdravotnických zařízení na obchodní akciové společnosti. Julínek však opakovaně prohlásil, že fakultní nemocnice privatizovat nehodlá. Až z nich vzniknou univerzitní nemocnice, měly by v nich podle něj akcie držet stát a některá z univerzit.

Jan Hrdlička, ČTK

Vláda posoudí návrh, kterým chce Rath bránit privatizaci nemocnic
Ohodnoťte tento článek!