Přejít na obsah

Vláda posoudí návrh na prodloužení přesčasů zdravotníků

zpět
28.4.2008

Dvojnásobné prodloužení přesčasů zdravotníků přináší senátní novela zákoníku práce, ke které se má v pondělí vyjádřit vláda. Zdravotníci by podle novely měli pracovat přesčas až 16 hodin týdně při zachování čtyřicetihodinového pracovního týdne. Změny vychází z dohody, kterou uzavřel ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) s odbory a zaměstnavateli...

Jejich návrh na řešení pracovní doby tak nahradil obsah původní Julínkovy senátorské předlohy a nemění způsob odměňování. Má proto šanci na schválení i v Poslanecké sněmovně.

Ministr podotkl, že nová pravidla mají platit do roku 2013, neboť do té doby je třeba situaci komplexně vyřešit. Novela prozatím podle Julínka řeší současnou situaci ve zdravotnictví, kde se kvůli lékařským přesčasům obchází zákoník práce. Lékaři sice stanovený počet hodin vyčerpali mnohde už v prvních měsících loňského roku, pracovali ale dál. Zdravotnická zařízení na přijetí dalšího personálu totiž neměla peníze. Pokud lékaři měli vedle pracovní smlouvy dohodu na hodiny přes limit, nebylo možné podle ministra kontrolovat dodržování bezpečnosti práce a povinných přestávek.

Julínek jako senátor původně navrhoval, aby se pracovní týden zdravotníků prodloužil ze 40 na 48 hodin s tím, že by mohli v souladu s platným zákoníkem práce sloužit přesčas osm hodin týdně. Odboráři a nemocnice proti tomu protestovali a chtěli kvůli tomu 5. března stávkovat. V lednu se ale dohodli s Julínkem na tom, že stávka nebude, pokud ministr přistoupí na jejich řešení přesčasů.

Pracovní týden zdravotníků se tak neprodlouží, budou ale moci sloužit dalších osm hodin přesčas. Novela nicméně zdravotníkům umožňuje, aby tuto „další dohodnutou práci přesčas“ mohli odmítnout, aniž by jim za to hrozila jakákoliv újma.

Na rozdíl od Julínkova návrhu schválená verze nemění odměňování. Ministr chtěl změnit tarifní platy na smluvní, nemocnice by podle něj tak mohly lépe zaplatit kvalitnější lidi. Odbory smluvní platy odmítly. Pokud by podle nich nemocnice nebyly vázány tabulkami, příjmy zdravotníků klesnou.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Vláda posoudí návrh na prodloužení přesčasů…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Vláda posoudí návrh na prodloužení přesčasů…

Komentáře

dalších 16 komentářů
???? Re:Re:Re:Odbory nevědí co chtějí!  | 29. 04. 2008 08:14

?????

Re:Především  | 29. 04. 2008 07:49

lékaři, oni to ti pacienti nevědí, že lékař je nonstop v práci třeba 2 dny- a i když spí, počítá se mu to jako proacovní doba.

lékař Především  | 28. 04. 2008 22:20

bych nechtěl být pacient, který je ošetřován lékařem po více než 12ti hodinách práce. Každý má své přirozené limity a po 12-16 hodinách práce pozornost dramaticky klesá. Jiná věc je, že většina interních nemocných s klidem vydrží dva až tři dny.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné