Vláda projedná maximální nabídkovou cenu letecké záchranné služby

vrtulník v Liberci

Maximální nepřekročitelná nabídková cena pro tendr na provoz šesti základen letecké záchranné služby by měla činit téměř 1,639 miliardy korun s DPH (1,354 miliardy bez DPH). Tendr by měl být vyhlášen na tři rok plus jeden rok opce.

Materiál se stanovením ceny veřejné zakázky s názvem Provozování vrtulníků pro leteckou záchrannou službu předloží ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) v pondělí vládě. Maximální cenu stanovil znalecký posudek Českého vysokého učení technického (ČVUT).

Vláda počátkem března po několika odkladech schválila, že Němeček může vypsat tendr na zajištění letecké záchranné služby v šesti regionech. Ve čtyřech zbývajících mají službu zajistit armáda a policie. Při tehdejším projednávání měla vláda v materiálech pouze cenu předběžnou, která vycházela z toho, za kolik provozuje svoji základnu vnitro.

Dva existující posudky se totiž zásadně lišily, způsobilo to rozdílné hodnocení životnosti vrtulníků, levnější za 1,739 miliardy ji stanovil na 50 let, dražší za 3,788 miliardy na deset let. Hodnota zakázky pro šest základen byla na základě skutečných nákladů ministerstev obrany a vnitra předběžně stanovena na 1,171 miliardy bez DPH. Nepřekročitelnou cenu nyní upřesnil znalecký posudek ČVUT.

Vládní partneři se v průběhu debaty o vymezení tendru shodli na tom, že v budoucnu by vrtulníky záchranné služby měl kvůli nižším nákladům provozovat pouze stát.

Podle smluv z roku 2008 v hodnotě 3,128 miliardy korun až do konce letošního roku létají vrtulníky pro pacienty z osmi soukromých základen. Jde o základny Ostrava, Olomouc, Brno, Jihlava, Liberec, České Budějovice, Hradec Králové a Ústí nad Labem. V Praze a Plzni obstarávají službu ministerstva vnitra a obrany. Od 1. ledna 2017 budou po nové dohodě resortů vnitra a obrany zajišťovat leteckou záchrannou službu i v Českých Budějovicích a Brně. Z osmi soukromých stanovišť dvě v tendru ubudou.

Generální ředitel a předseda představenstva společnosti DSA, která nyní provozuje leteckou záchrannou službu, Tomáš Suchánek dnes ČTK řekl, že se zatím k výši maximální nabídkové ceny pro tendr nebude vyjadřovat, vyčká, až materiál projedná vláda. „My jsme tady za 20 let vybudovali záchranný systém, který tady nikdy nebyl. Jsme na úrovni Evropské unie, stát to stojí nejméně a někdo to bourá,“ řekl Suchánek.

DSA, která nyní zajišťuje provoz záchranné služby ze čtyř základen, už dříve uvedla, že se plánuje přihlásit do tendru na provoz vrtulníků a uvažuje o tom, že by usiloval také o základny Jihlava a Olomouc, kde leteckou záchrannou službu dosud zajišťuje končící společnost Alfa-Helicopter.

Němeček má do letošního srpna vypracovat a kabinetu předložit analýzu možností zabezpečení letecké záchranné služby po roce 2019. Pracovat by na ní měli experti ministerstev zdravotnictví, obrany, vnitra, financí, Úřadu vlády a Asociace krajů.

Ohodnoťte tento článek!