Vláda projedná návrh ČSSD na zrušení poplatků ve zdravotnictví

Titulní obrázek

Vláda ve středu posoudí sociálnědemokratický návrh na zrušení poplatků ve zdravotnictví, které mají lidé od ledna platit. Kabinet předlohu ČSSD téměř jistě odmítne, o jejím osudu ale rozhodne až parlament a tam už asi nebude bez šance na úspěch…

Podle některých informací by totiž ve sněmovně mohli návrh socialistů „podržet“ i bývalý sociální demokrat Miloš Melčák a lidovec Ludvík Hovorka, byť budou možná v předloze ČSSD žádat změny. Koalice by ale bez Melčáka a Hovorky nemusela mít dost hlasů na to, aby normu v dolní komoře hned v prvním čtení zamítla.

„Já rozhodně nebudu pro zamítnutí a budu chtít, aby se tento zákon projednával standardním způsobem,“ odpověděl dnes Hovorka v pořadu České televize Otázky Václava Moravce na to, zda se zdrží hlasování, či zda zákon aktivně podpoří.

Hovorka kvůli svým výhradám k poplatkům jako jediný koaliční poslanec v létě nepodpořil reformu veřejných financí. Balík zákonů, který zahrnoval i uvedené poplatky, ale tehdy parlament proti vůli opozice a Hovorky stejně schválil. Od ledna příštího roku tak mají pacienti platit 30 korun za návštěvu lékaře, stejnou částku dají i za položku na receptu, 60 korun uhradí za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost. Platit budou i po překročení ročního limitu ve výši 5000 korun, částky nad tento limit jim ale zdravotní pojišťovna vrátí.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) poplatky hájí, podle něj omezí plýtvání ve zdravotnictví. Socialisté mají jiný názor. Upozorňují, že z reformy vyplývají pro lidi i další náklady a zatěžovat je ještě poplatky ve zdravotnictví nelze.

Hovorka dnes uvedl, že zrušení všech poplatků by byl problém. Podle něj by ale únosný poplatek za položku na receptu měl činit deset korun, řešit by mělo také osvobození dětí a starších lidí od všech poplatků.

Boj o poplatky už se odehrává na několika frontách. Bude o nich rozhodovat Ústavní soud, až bude posuzovat opoziční stížnost na reformu veřejných financí. Ve hře je navíc zmíněný sociálnědemokratický návrh zákona, který má poplatky zrušit. Kromě toho se proti poplatkům ohradila i skupina několika desítek politiků, umělců a dalších lidí, kteří občany vyzvali, aby je neplatili.

Tuto výzvu podepsali například místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka a místopředseda poslanců této strany David Rath. Oba jsou zároveň spoluautory sociálnědemokratického návrhu zákona o zrušení poplatků. Sněmovna začne návrh tohoto zákona projednávat až na některé ze schůzí v příštím roce.

ČTK

Vláda projedná návrh ČSSD na zrušení poplatků ve zdravotnictví
Ohodnoťte tento článek!