Přejít na obsah

Vláda projedná návrh zákona krajů o neziskových organizacích

zpět
11.9.2006

Zákon o neziskových nemocnicích, který se stal v minulé poslanecké sněmovně jablkem sváru mezi ČSSD s KSČM na straně jedné a ODS s KDU-ČSL na straně druhé, by mohl nahradit jiný. Vláda Mirka Topolánka (ODS) ve středu projedná návrh zastupitelstva Pardubického kraje na vydání zákona o neziskových organizacích a o změně a doplnění některých zákonů...

Pardubice - Do hry se tak znovu vrací norma, kterou se krajům dříve nepodařilo prosadit, řekl radní Pardubického kraje pro zdravotnictví Josef Janeček.

„Návrh zákona vypracovala Asociace krajů a my jsme jej podali jako svou legislativní iniciativu. Již v průběhu schvalování nynějšího zákona jsme navrhovali Senátu, aby se zabýval tímto naším návrhem,“ řekl Janeček. Podle něj by měla být úprava navrhovaná kraji využitelná i v jiných oblastech. „Je to štíhlý univerzální zákon, který se dá stejně dobře uplatnit pro kulturní, školská i zdravotnická zařízení,“ uvedl Janeček bez bližších podrobností k předloze.

Zákon, který v minulém volebním období prosadily ve sněmovně ČSSD s KSČM, počítá v první fázi se vznikem více než 140 veřejných neziskových nemocnic, jejichž péči by hradily zdravotní pojišťovny. Zbývající zařízení by se mohla rozhodnout, zda se z nich neziskové organizace stanou. Nemocnice, které by se přeměnit nechtěly a neměly by smlouvy s pojišťovnami, by ze zdravotního pojištění dostávaly peníze jen za akutní péči. Ostatní zákroky by si lidé museli zaplatit. Kraj Vysočina v červenci odeslal proti nařízení transformovat nemocnice z příspěvkových organizací na neziskové stížnost k Ústavnímu soudu.

Podle Janečka současný zákon nemůže fungovat, protože stát má rozhodovat o tom, co se má léčit, za kolik, jakými přístroji či jaké mají být mzdy v nemocnicích. „Zkrátka o všem rozhoduje ministerstvo. Pokud si nemocnice nasmlouvají příliš péče a zdravotní pojišťovny to nejsou schopny zaplatit, má nastoupit kraj a péči financovat. To je nepředstavitelné, na to nemáme ani korunu z daňových příjmů, abychom sanovali pojišťovny,“ uvedl Janeček.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Vláda projedná návrh zákona krajů o neziskových…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Vláda projedná návrh zákona krajů o neziskových…

Komentáře

dalších 5 komentářů
poradce Re:Hochštapleři  | 12. 09. 2006 06:33

Nekolego, tady nejde o jeden "cár papíru" jak říkáš, ale o návrh zákona o nonprofitních organizacích jako takových, což je zákon, který je v celé Evropě zcela běžný, jenže naše republika ho ještě nemá. Takže je pro naše zákonodárství potřebný. Určitě je lepší, než účelově socialisticko-komunisticky vytvořený a stejnými stranami prohlasovaný zákon pouze o "neziskových zdravotnických zařízeních".

dpi Hochštapleři  | 12. 09. 2006 01:13

ODSácké představy, že všechno vyřeší jeden "univerzální" cár papíru ne zavání ale přímo smrdí diletantismem ignorantů, kterí nemají ponětí o realitě a proto je jim všchno "hned jasný"!

Dr. Talal paušální privatizace odmítnuta  | 11. 09. 2006 16:13

Jsem již v roce 2002 varoval před paušální privatizací nemocnic, nejsem ovšem proti přítomnosti soukromých nemocnic, sám dělám v soukromé nemocnici, ale akceptovál bych to jen jako doplněk, zákldní sít musí tvořit stát-však sít nemusí být tvořen 140 nemocnicemi, může být o něco štíhlejší, třeba 100 nemocnic(fakultní, krajské a větší okresní), a neměly pak být zvyhodněné státní nemocnice, ale zaroveň neměly být vykoříšotvány zaměstnanci některých soukromých nemocnic!!!! Zároveň není akceptovatelny ponechání rozhodnutí o právní formu nemocnice na zřizovtele je hrubý nesmysl, poněvadž velmí dobře je známa touha hejtmanů ODS nejen transformovat paušálně veškeré nemocnice na akciovky, ale i prodát je věrným podnikatelům-chvala buha ale Rath dokazal tomu zabranit

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné