Vláda projedná opatření učiněná kvůli chřipkové pandemii

chřipka, virus, A(H1N1)

Vláda na svém pondělním zasedání projedná opatření, která se učinila ke snížení dopadů chřipkové pandemie. Vyhodnocení předkládá ministryně zdravotnictví Dana Jurásková (ODS).

Jenom nákup vakcín vyšel podle propočtu ČTK zhruba na 150 milionů korun. Další desítky milionů stál nákup půl milionu antivirotik Relenza.

K tomu je nutno přičíst rozvoz vakcín, nákup pomocného materiálu a úhradu očkování ze zdravotního pojištění. Mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň ČTK řekl, že náklady v souvislosti s pandemií činí kolem 300 milionů.

Podle serveru Aktuálně.cz stála prasečí chřipka Česko přes 356 milionů korun, z nich 352 milionů stát už zaplatil. Zbývá uhradit skladování a likvidaci nepoužitých vakcín, což přijde na 4,3 milionu korun.

Jediné, co se nevyhodí, jsou statisíce jehel a stříkaček, které podle serveru vláda plánuje poslat do fakultních nemocnic.

Vláda objednala loni v srpnu milion dávek vakcín za 220 milionů korun. Odebrala jich 700.000, z nich se využila jen desetina – očkovat se nechalo asi 70.000 lidí. Je to méně než jedno procento populace.

Za nákup Relenzy měl stát zaplatit loni 138 milionů korun, letos 236 milionů korun. Vláda tento nákup schválila již koncem června. Již před nákupem Relenzy měl stát zajištěny léky Tamiflu pro 20 procent populace.

Při objednávce vakcín ministerstvo zdravotnictví původně uvažovalo v jedné z variant o nákupu až 20 milionů vakcín, další variantou bylo nekoupit žádnou.

V Česku zemřelo na prasečí chřipku 102 lidí, většinou lidé nad 15 let s vážným doprovodným onemocněním. Nyní je hlášena nákaza virem pandemické chřipky pouze ojediněle.

Ministerstvo uvažuje o změně vyhlášky, která by nechala jako dobrovolné očkování i na rizikových pracovištích. Týká se například zdravotníků, kteří by se starali o nemocné s chřipkou.

Vláda projedná opatření učiněná kvůli chřipkové pandemii
Ohodnoťte tento článek!