Vláda projedná osm miliard korun na investice do nemocnic

Titulní obrázek

náměstek ministryně Marek Šnajdr ČTK řekl, že zdravotnictví by mohlo dostat až tři miliardy z výnosu privatizací státního majetku, další peníze by měly putovat do nemocnic z evropských fondů a rozpočtu ministerstva…

Záměr investovat osm miliard korun do zásadní modernizace státních nemocnic v letošním a příštím roce projedná v pondělí vláda Mirka Topolánka (ODS). První náměstek ministryně Marek Šnajdr ČTK řekl, že zdravotnictví by mohlo dostat až tři miliardy z výnosu privatizací státního majetku, další peníze by měly putovat do nemocnic z evropských fondů a rozpočtu ministerstva.

„Jedná se o nejvýznamnější projekty v oblasti státních nemocnic. V řadě z nich se soustřeďuje nejšpičkovější péče pro ty nejzávažnější pacienty, přitom v mnoha případech neodpovídá stav technický a stavební standardům medicíny 21. století,“ uvedl.

Cílem projektu mimo jiné je propojit péči dosud roztříštěnou do několika areálů, aby pacienti nemuseli být zbytečně převáženi. V jednom areálu by měla být Fakultní nemocnice Plzeň, která nyní má budovy po celém městě. Návrh počítá také s centralizací do takzvané budovy Františka Josefa v Olomouci či s penězi na dostavbu dětské části Fakultní nemocnice Motol.

V návrhu jsou finance na modernizaci Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, která chce vybudovat nové traumacentrum. Komplexní modernizací by měla projít Všeobecná fakultní nemocnice. Stát by měl poslat peníze do Fakultní nemocnice Hradec Králové na modernizaci ústavu soudního lékařství a ortopedické kliniky, do Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC) v Brně a na rekonstrukci Fakultní nemocnice Brno. Peníze by měla dostat Fakultní nemocnice Ostrava na modernizaci onkologického a infekčního pavilonu a Masarykův onkologický ústav v Brně na vybudování objektu chirurgické a intenzivní onkologie a onkologické patologie.

Návrhem se již zabývali poslanci a senátoři, kteří žádali od ministerstva závazný jmenovitý výčet strategických investic.

ČTK

Vláda projedná osm miliard korun na investice do nemocnic
Ohodnoťte tento článek!