Vláda projedná rozšíření očkování proti chřipce

Vláda bude v pondělí kromě jiného jednat o rozšíření očkovací strategie proti prasečí chřipce v České republice. Podle nového návrhu by měly být očkovány další skupiny lidí se zdravotním rizikem a více zdravotníků.

Očkováni mají být také pracovníci nezbytných veřejných služeb, jako jsou policisté, hasiči a vojáci.

Vybrané skupiny dostávají vakcínu proti prasečí chřipce od 23. listopadu. Přednost měli pacienti se zdravotním rizikem, pro které bylo určeno 713.000 dávek.

Současně s nimi se začali očkovat zdravotníci, pro něž bylo vyčleněno 137.000 vakcín. Lidé důležití pro chod státu měli dostat 150.000 dávek. Hodně pacientů i zdravotníků ale dobrovolné bezplatné očkování odmítlo.

Zatím je v Česku 167.000 dávek vakcíny, v polovině prosince se z nich podle údajů ministerstva využila zhruba čtvrtina. Naopak o vakcínu podle lékařů projevovali zájem i lidé, kteří na ni nárok neměli. Ministerstvo se proto rozhodlo očkování rozšířit na další lidi.

Na očkování bude mít nárok více pacientů se srdečními chorobami, také pacienti s cukrovkou léčení inzulínem včetně dětí od deseti let. Vakcínu dostanou i dospělí vozíčkáři s nervosvalovým postižením, kteří mají potíže s dýcháním, a pacienti z psychiatrických léčeben a léčeben pro dlouhodobě nemocné.

Dobrovolné očkování se rozšíří na všechny zdravotnické pracovníky poskytující lékařskou péči včetně péče lékárenské a na pracovníky ve zdravotně-sociálních službách, řekl ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Z nezbytných veřejných služeb mají být očkováni hlavně policisté, hasiči a armáda. Příští týden dorazí do Česka pravděpodobně další zásilka asi 70.000 vakcín.

Ohodnoťte tento článek!