Vláda projedná zrušení odkládaného modelu úrazového pojištění

Každý čtvrtý úraz měl za následek zlomeninu

Vláda by dnes měla projednat zrušení zákona o úrazovém pojištění, který měl od příštího roku změnit odškodňování za pracovní úrazy a nemoci z povolání. Podle kontroverzní normy měla pojištění od dvou komerčních pojišťoven převzít Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), poškození měli místo náhrady dostávat rentu. Odbory i zaměstnavatelé zákon kritizovali a žádali jeho zrušení.

Vláda by měla ve středu rozhodovat o návrhu další normy, která by měla sporný zákon o úrazovém pojištění zrušit. Začal sice platit už v roce 2006, ale pořád ještě není účinný. Jeho účinnost se totiž několikrát odsouvala, naposledy na leden 2013. Nově měla ČSSZ vybírat pojistné jako odvody ze mzdy. Lidem po pracovním úrazu či s nemocí z povolání měla pak hradit rentu. Dosud se pojišťují zaměstnavatelé u dvou komerčních pojišťoven, odškodnění se platí z tohoto pojištění.

Kabinet v březnu jednal o novele, která měla schválený systém ještě upravit a proti které byli odboráři i zaměstnavatelé. Předlohu vláda zamítla a souhlasila s tím, že se léta odkládaný model dál už opravovat nebude a že se zruší. Ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) tedy připravil zákon, který má dosud neúčinnou normu zrušit.

Drábek spolu s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09) mají vládě do 21. září předložit také analýzu a přijít s návrhy, jak by se měla situace řešit a jak by mohl nový model úrazového pojištění vypadat. Měli by přitom vycházet z výsledků porady ekonomických ministrů, podle nichž by se měl nynější systém náhrad za škody a pojištění odpovědnosti zaměstnavatelů upravit a otevřít i ostatním komerčním pojišťovnám. Zavést by se měly také bonusy a malusy.

Po nich volali i odboráři. Nesouhlasí ale třeba s tím, aby úrazové pojištění bylo na komerční bázi. Odborové centrály se nyní postavily proti rušení odkládaného zákona. Podle nich by měl nabýt účinnosti, a to ve své původní verzi z roku 2006. Zaměstnavatelé naopak nynější postup vítají.

Zástupci odborů, zaměstnavatelů a vlády se na tom, kdo by měl úrazové pojištění v budoucnu spravovat, neshodli. Mluvilo se o tom, že by to mohly být komerční pojišťovny, ČSSZ i případná veřejnoprávní úrazová pojišťovna. Podle dřívějších podkladů pro vládu bylo důvodem k odkládání zákona a s ním i nového systému ale právě to, že v rozpočtu nebyly peníze a ČSSZ by vše kapacitně nezvládla.

Vláda projedná zrušení odkládaného modelu úrazového pojištění
Ohodnoťte tento článek!