Vláda řekne, zda bude hájit protikuřácký zákon u Ústavního soudu

Vláda bude v pondělí rozhodovat o tom, zda se zastane úplného zákazu kouření v restauracích před Ústavním soudem. Zrušení částí takzvaného protikuřáckého zákona navrhuje 20 senátorů.

Ministr pro legislativu a lidská práva Jan Chvojka (ČSSD) kabinetu doporučuje, aby se do soudního řízení zapojil a navrhl soudu stížnost senátorů zamítnout. Kuřáci a kuřačky by si v restauracích a barech v Česku měli podle přijatého zákona naposledy zapálit 31. května. Dvě desítky členů horní komory kritizují vedle úplného zákazu kouření i zákaz prodávat alkohol a tabákové výrobky na akcích, které jsou hlavně pro děti. Poukazují na to, že zatímco se děti baví, jejich rodiče si mohou dát pivo a víno. Skupině zákonodárců vadí také zákaz prodeje alkoholu z automatů či odpovědnost hospodských za škodu, kterou způsobili podnapilí. Výhrady mají i k dalším ustanovením.

Podle 20 senátorů státní moc nemá lidem vnucovat životní styl, který považuje za správný. Zasahuje tak do svobody i soukromí. Mezi stěžovateli jsou třeba místopředseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) a Ivo Valenta (za Stranu soukromníků).

Sobotkova vláda se záměrem úplně zakázat kouření v restauracích přišla začátkem roku 2015. První verzi zákona Sněmovna loni v květnu odmítla. Ruku pro normu nezvedli ani někteří poslanci vládního hnutí ANO. Kabinet hned za pár dní Parlamentu poslal mírnější předlohu. Obě komory ji schválily a letos v polovině února ji podepsal i prezident.

Podle zákona kuřárny nebudou vznikat v kinech, divadlech, koncertních a výstavních síních či sportovních halách. Místa ke kouření nebudou v areálech zdravotnických zařízení kromě uzavřených psychiatrických oddělení. Kouřit se nebude smět ani na nekrytých zastávkách hromadné dopravy a v zoologických zahradách. Kuřárny zůstanou v nákupních centrech a na letištích. Pravidla platí i pro elektronické cigarety.

Podle zprávy o užívání drog za rok 2015 kouří zhruba 31 procent obyvatel ČR starších 15 let – 37 procent mužů a 26 procent žen. Každý den si zapálí 24 procent lidí – 28 procent mužů a 19 procent žen. „To představuje zhruba dva miliony osob,“ uvádí zpráva. Podle ní se 56 procent současných kuřáků snažilo někdy s kouřením přestat.

Podle školní studie ESPAD v roce 2015 kouřilo denně 16 procent šestnáctiletých, víc než jedenáct cigaret za den pak vykouřilo zhruba pět procent hochů a dívek. Poprvé si české děti zapálily průměrně ve věku 11,9 roku.

Pokud se vláda k řízení připojí, měl by ji u Ústavního soudu zastupovat ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD). Spolu s Chvojkou by měl do 5. června soudu zaslat podrobné vyjádření kabinetu.

První zákon na ochranu před alkoholismem a toxikomaniemi začal platit v červenci 1989. Zakazoval kouření ve vlacích kromě kuřáckých vagonů či v restauracích v době oběda. Od ledna 2006 mělo Česko nový zákon. V restauracích se tehdy začaly označovat prostory pro kuřáky. V roce 2009 úplný zákaz kouření v novele neprošel. Majitelé se pak mohli od pololetí 2010 rozhodnout, zda jejich podnik bude nekuřácký, kuřácký, nebo s oddělenými prostory pro kuřáky a nekuřáky.

Ohodnoťte tento článek!