Přejít na obsah

Vláda schválila 220 milionů na nákup očkovacích látek

zpět
6.10.2009
Daniela Jurásková
zvětšitDaniela JuráskováZdroj: www.mzcr.cz

Daniela Jurásková | Zdroj: www.mzcr.cz

 

Vláda v pondělí schválila navýšení rozpočtu ministerstva zdravotnictví na zajištění nákupu očkovacích látek o 220 milionů. Informují o tom internetové stránky vlády. Peníze na nákup očkovacích látek požadovala ministryně zdravotnictví, mají pokrýt povinné očkování do konce letošního roku.

Peníze mají nahradit výpadek ve financování, který vznikl tím, že poslanci oproti plánům ministerstva opakovaně neschválili převedení hrazení očkování na zdravotní pojišťovny.

Loni parlament neschválil do rozpočtu ministerstva zdravotnictví peníze na povinné očkovací látky (například proti tetanu, spalničkám a podobně). Už tehdy se předpokládalo, že se povinné očkování bude platit z veřejného zdravotního pojištění, vysvětlil mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Parlament však poté neschválil ani to, že by se povinné očkování platilo z veřejného zdravotního pojištění. Očkování se pak hradilo částečně z rezerv ministerstva zdravotnictví, další peníze uvolnila vláda ze státního rozpočtu, uvedl Sršeň. Podle něj se celkem jednalo asi o 800 milionů korun na rok.

S tím, že by všechna pravidelná očkování podle očkovacího kalendáře nově místo státu hradily zdravotní pojišťovny, počítá novela zákona o ochraně veřejného zdraví. Novelu připravila ještě předchozí ministryně Daniela Filipiová (ODS), návrh schválila vláda v březnu. O novele se mělo hlasovat v červnu, ale Poslanecká sněmovna ji zatím neprojednala. Stále je před prvním čtením.

Úhrada ze zdravotního pojištění je běžná i jinde v Evropě. V ČR by na povinné očkování vydaly pojišťovny zhruba 750 milionů korun.

Ministerstvo původně počítalo se změnou v úhradě očkování v novele zákona o veřejném zdravotním pojištěním, která byla součástí balíku reformních zákonů předchozího ministra Tomáše Julínka (ODS). Vládě se nepodařilo zákony prosadit a ze sněmovny je musela stáhnout.


Komentovat článek: Vláda schválila 220 milionů na nákup očkovacích…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Vláda schválila 220 milionů na nákup očkovacích…

Komentáře

1 komentář
Vblogger Už jste četli něco o ODS / o pořádné korupci ?  | 6. 10. 2009 23:35

Přeji všem hezký den, už jste četli jak to vedou naši skvělí vůdcové, podívejte se na www.tojesila.cz ,mám pocit, že jsem v životě zvolil špatný směr ... drzost našich politiků opravdu nemá obdoby ! samá slibotechna a zloděj.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné