Vláda schválila do správní rady VZP Vojtěcha, Bílkovou ale ne

Vláda do správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny schválila Adama Vojtěcha, který vedl speciální pracovní skupinu pro zdravotnictví ministra financí Andreje Babiše (ANO). Naopak bývalá šéfka Úřadu práce Marie Bílková, která také pracuje na ministerstvu financí, souhlas vlády nezískala.

Námitky vůči nominaci Bílkové podle deníku vznesla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD), která ji nedávno odvolala z čela Úřadu práce. Bílková je nyní ředitelkou odboru financování kapitol státního rozpočtu.

Rovněž k nominaci Vojtěcha byly ve vládě námitky, některým se nelíbilo, že je už v dozorčí radě České průmyslové zdravotní pojišťovny. Vojtěch podle deníku s Babišem navštěvuje české nemocnice, účastní se jednání s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD) a je i členem pracovní skupiny, která má navrhnout další fungování letecké záchranné služby.

Správní rada VZP na konci srpna rozhodla o tom, že ředitel pojišťovny Zdeněk Kabátek bude pokračovat ve funkci do roku 2020. Babiš to označil za skandální a mluví o „podrazu“ ministra Němečka. Ten Babišově kritice nerozumí a poukázal na to, že proti Kabátkovi nehlasovalo devět zástupců ANO ve správní radě. Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka uvedl, že Babiš by dění ve VZP neměl komentovat, protože je ve střetu zájmů.

Současné funkční období šestačtyřicetiletého Kabátka skončí letos 30. listopadu. S návrhem rozhodnout o šéfovi největší tuzemské zdravotní pojišťovny už dnes přišel předseda správní rady Jiří Běhounek, který je poslancem za ČSSD.

Ze zákona jmenuje a odvolává vláda na návrh ministra zdravotnictví deset ze 30 členů správní rady VZP a pět z 15 členů každé ze šesti zaměstnaneckých a oborových zdravotních pojišťoven.

Ohodnoťte tento článek!