Vláda schválila harmonogram stabilizačních opatření zdravotnictví

Harmonogram vzniku a provedení úsporných opatření, která mají českému zdravotnictví do dvou let ušetřit desítky miliard korun, získal konkrétní obrysy. Vláda včera totiž schválila příslušnou tabulku, doplněnou o odpovědnost
ministerstev i jednotlivců a také o termíny, do kdy mají úkoly
splnit…

Harmonogram vzniku a provedení úsporných opatření, která mají českému zdravotnictví do dvou let ušetřit desítky miliard korun, získal konkrétní obrysy.

Vláda včera totiž schválila příslušnou tabulku, doplněnou o odpovědnost ministerstev i jednotlivců a také o termíny, do kdy mají úkoly splnit. Informovala o tom mluvčí kabinetu Lucie Orgoníková.

Soubor opatření ministři schválili minulý týden. Tvůrce koncepce Petr Háva řekl, že podle usnesení vlády měla ministryně doplnit tabulku opatření tak, aby k sobě byly

přiřazeny efekty, způsob dosažení a zodpovědnost. Šlo o technické doplnění materiálu, dodal.

Stabilizační kroky jsou přílohou koncepce zdravotnictví, kterou ministři vzali na vědomí před třemi týdny. Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová počítá například s tím, že stát pomůže pojišťovnám odkupem nedobytných pohledávek – Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP) dá tři miliardy a zaměstnaneckým pojišťovnám 800 milionů korun.

VZP dostane více prostředků i tím, že se od ledna změní systém přerozdělení vybraného pojistného. Nedávno kabinet schválil valorizaci plateb pojistného za

děti, důchodce a nezaměstnané. Zdravotnictví, které za rok spotřebuje na 200 miliard korun, tak dostane v příštím roce 2,3 miliardy navíc.

V oblasti lékové politiky hodlá ministryně zbrzdit náklady na léky ročně o pět až šest procent, například racionálním předepisováním léčiv či zavedením zdravotních knížek.

Ministryně chce rovněž zasáhnout do sítě zdravotnických zařízení, čeká úspory v řádu miliard, zdravotní pojišťovny se ale omezování smluvní svobody brání.

Naopak vítají zřízení sociálnězdravotního lůžka, část nemocničních lůžek by byla hrazena z peněz sociální sféry.

ČTK

Vláda schválila harmonogram stabilizačních opatření zdravotnictví
Ohodnoťte tento článek!