Vláda schválila kandidáta na šéfa VZP, je jím Pavel Horák

Kandidátem vlády na generálního ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) se stal šéf pražské Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí Pavel Horák. Návrh ministra zdravotnictví Davida Ratha ve středu schválil kabinet. Definitivně o nástupci odvolané Jiřiny Musílkové rozhodne sněmovna…

Praha –

„Jde o velmi úspěšného manažera, který dokázal zastavit každoroční finanční propad nemocnice, dokonce ho obrátit tak, že v posledních letech se celkový dluh nemocnice začal umenšovat,“ řekl Rath ke svému výběru novinářům. Vzhledem k tomu, že jde o vládní návrh, očekává ministr hladký průběh jeho schvalování ve sněmovně. Horák má podle Ratha všechny předpoklady pro svěřenou funkci, má nejvyšší manažerské vzdělání, zkušenosti s vedením velkých zdravotnických zařízení i hmatatelné výsledky.

Schopnosti podle Ratha Horák prokázal, když vedl tři pražské nemocnice dohromady – vedle všeobecné fakultní také Thomayerovu nemocnici v Krči a Bulovku. Během roku dokázal podle ministra zlepšit jejich hospodaření. Horák se dnes ministrům představil osobně, v úterý o jeho nové funkci a perspektivách VZP hovořil Rath se zaměstnanci nemocnice na Karlově náměstí.

Ředitele VZP podle zákona, který platí od 1. dubna, navrhuje poslancům vláda. Dosud tak činila správní rada pojišťovny. Do jejího posledního výběrového řízení na post šéfa největší zdravotní pojišťovny v ČR se letos v lednu přihlásil například prozatímní ředitel VZP Josef Čekal, nucený správce Antonín Pečenka či člen jeho týmu Jan Christoph. Už loni ministr Rath zveřejnil jména pěti lidí, kteří by podle něj mohli pojišťovnu vést. Kromě Pečenky, Čekala a Christopha to byl ředitel Nemocnice Na Homolce Oldřich Šubrt a ředitel Oborové zdravotní pojišťovny zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví Ladislav Friedrich.

Dnes Rath řekl, že kritériem při výběru kandidáta byla jeho bezpartijnost, manažerské schopnosti a hmatatelné výsledky vedení zdravotnické organizace. VZP hospodaří ročně asi se 110 miliardami korun. Její dluh loni činil asi 14 miliard. Rath na pojišťovnu v listopadu uvalil nucenou správu. Od té doby stát zvýšil platby pojistného za děti, studenty, nezaměstnané a důchodce. Pojišťovna získala i několik miliard pojistného za zrušené státní podniky. Vláda dnes schválila, že stát pojišťovně půjčí 2,5 miliardy korun. Dluh by tak měl podle Ratha klesnout na pět miliard.

V čele VFN stojí Horák, internista s ekonomickým vzděláním, od května roku 2004, kdy jej do funkce jmenoval tehdejší ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi. Horák nastupoval do konkurzu z pozice dlouholetého náměstka a od listopadu 2003 také zastupujícího ředitele nemocnice. Ve vedení VFN tehdy narychlo vystřídal ředitele Martina Holcáta, kterého odvolala ministryně Marie Součková s pomocí středočeského hejtmana Petra Bendla.

Pod vedením Horáka vykázala VFN v posledních dvou letech zisk téměř 46,6 milionu korun, loni 3,6 milionu korun, předloni 43 milionů. Přitom ještě v roce 2003 byla v propadu se ztrátou téměř půl miliardy korun. I přes vyrovnané hospodaření ale nemocnici zůstávají nesplacené závazky ve výši 1,2 miliardy korun.

Horáka pověřil Kubinyi v červnu 2004 manažersky složitým úkolem – řídit tři pražské fakultní nemocnice. S myšlenkou propojení univerzitních nemocnic přišel akademický senát první lékařské fakulty a Horák se na projektu také podílel. Nemocnice, z nichž si každá zachovala právní subjektivitu, řídil Horák jen do června 2005, kdy slučování ukončila ministryně Milada Emmerová. Podle ministerstva se projekt neosvědčil ani po ekonomické stránce, což však Horák odmítal. Argumentoval tím, že ve všech třech nemocnicích se prokazatelně zlepšilo hospodaření, a to hlavní výhody spojené s integrací ještě fungovat ani nezačaly.

Dříve působil Pavel Horák deset let ve farmakologickém ústavu a tři roky sbíral zkušenosti v USA. Po návratu přešel na klinickou medicínu a na III. interní kliniku VFN. Do vedení fakultní nemocnice nastoupil Horák v dubnu 1997, kdy byl jmenován náměstkem pro léčebnou péči. V té době byl také předsedou Svazu českých lékařů, odborové organizace, která úzce spolupracovala s Lékařským odborovým klubem (LOK) Davida Ratha. Sám byl před tím také místopředsedou LOK.

Předseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Jaroslav Krákora (ČSSD) ČTK řekl, že s ním o Horákově nominaci nikdo nemluvil. „Řídí fakultní nemocnici, je dobrý ekonom,“ uvedl. Podrobněji ho hodnotit nechtěl. Místopředsedkyně zdravotního výboru Lucie Talmanová z ODS si je ale téměř jistá tím, že občanští demokraté by pro Horáka ve sněmovně nehlasovali. Připomněla, že ministr bývalému vedení VZP vyčítal špatné hospodaření. Nyní se podle ní Rath rozhodl dosadit do čela VZP ředitele nemocnice, která je „vyhlášená svými dluhy“. „Krok pana ministra se mi nezdá rozumný,“ řekla.

Českénoviny.cz

Vláda schválila kandidáta na šéfa VZP, je jím Pavel Horák
Ohodnoťte tento článek!