Vláda schválila letošní pojistné plány zdravotních pojišťoven

Vláda, která se ve středu mimořádně sešla v Poslanecké sněmovně, schválila zhodnocení pojistných plánů zdravotních pojišťoven na letošní rok. Kabinet to uvedl na svých stránkách.

Z pojistných plánů vyplývá, že finanční problémy systému veřejného zdravotního pojištění budou pokračovat i letos. Pojišťovny očekávají propad mezi příjmy a výdaji 1,947 miliardy korun.

Nejvíce problémy zasáhnou Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP), přestože loni obdržela z fondu od ostatních pojišťoven mimořádně 3,1 miliardy korun. VZP čeká záporný zůstatek na základním fondu 4,355 miliardy, větší část budou závazky po splatnosti. Zaměstnanecké pojišťovny závazky po splatnosti nepředpokládají.

Podle materiálu ministerstev zdravotnictví a financí hodlají pojišťovny vzhledem k omezeným prostředkům uzavírat nové smlouvy pouze výjimečně za zaniklé nebo ukončené smluvní vztahy. Na zdravotní služby dají ze základního fondu 221,104 miliardy korun.

Na běžných účtech všech fondů by pojišťovny měly mít k 31. prosinci 10,95 miliardy, meziročně je to pokles o 1,947 miliardy. Úbytek v souhrnu let 2011 a 2012 činil 11,438 miliardy korun.

Příjmy systému letos podle plánu budou 228,9 miliardy korun s meziročním růstem 2,4 procenta, výdaje 230,849 miliardy s růstem 1,5 procenta.

Ohodnoťte tento článek!