Přejít na obsah

Vláda schválila nové platy, nyní začne rušit lůžka

zpět
24.2.2011
ministerstvo zdravotnictví, MZ ČR
zvětšitministerstvo zdravotnictví, MZ ČRZdroj: wikimedia.org

ministerstvo zdravotnictví, MZ ČR | Zdroj: wikimedia.org

 

Akce Děkujeme, odcházíme skončila. Vláda splnila dohodu a schválila nové platové tabulky, které lékařům v nemocnicích zajistí o 5000 až 8000 korun měsíčně víc. Ministr se nyní začne naplno věnovat reformním krokům: už v březnu by mělo být jasné, kolik lůžek bude v jednotlivých regionech zrušeno.

Schválení nových platů rozpohybovalo i stahování výpovědí, nemocnice již hlásí návrat většiny lékařů. Situace v regionech se postupně vrací do normálního stavu, ve čtvrtek by mohly být odvolány krizové plány, které krajské úřady chystaly pro případ, že by lékaři odešli.

Problémy přetrvávají jen lokálně, zejména v nemocnici v Uherském Hradišti na Zlínsku, jejíž ředitel požaduje, aby si doktoři podali znovu žádost o přijetí do pracovního poměru. Lékaři s tím nesouhlasí. Dozorčí rada nemocnice bude o situaci jednat ve čtvrtek.

Heger: situace by měla být do týdne normální

Ministr předpokládá, že situace ve zdravotnictví bude do konce týdne normální.

„Je to očekávané potvrzení dohody, my jsme jako lékařské odbory a lékaři, kteří v akci Děkujeme, odcházíme byli, dohodu splnili. Výpovědi jsme stáhli či stahujeme. Nedovedli jsme si představit, že by svoji část dohody druhá strana nesplnila,“ okomentovala schválení místopředsedkyně Lékařského odborového klubu Jana Vedralová.

Nyní podle ní může začít práce na potřebných změnách - spolupráce odborářů na reformě je zakotvena v memorandu. Půjde například o změny v lékové politice, potlačení korupce při nákupu přístrojů a u stavebních zakázek.

Hašek: Nepůjde o divoké rušení nemocnic

Už příští týden si ministerstvo pojišťovny a hejtmani stanoví plán, jak a kde počet lůžek zmenšit. Některé nevytížené budou muset postupně zavřít, jinde se zruší oddělení.

Pilotní projekt přinese hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek, který už má konkrétní představu, jak se síť nemocnic v jeho regionu zredukuje.

„Plán ještě není schválený, takže podrobnosti zatím neřeknu. Nebude se ale jednat o žádné divoké rušení nemocnic,“ uvedl pro DNES hejtman.


Autoři

(msvo), www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Vláda schválila nové platy, nyní začne rušit…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Vláda schválila nové platy, nyní začne rušit…

Komentáře

dalších 32 komentářů
Ondrej Macak A ještě Macáku  | 25. 02. 2011 12:13

Monopoly jedobre hlavne rusit. Proto se otevira trh, kde to je mozne. Treba u nas na Slovensku uz domacnosti maji moznost kupovat energii od prodejcu. V nasi domacnosti jsme tak mezirocne usetrily 2768 korun (prepocteno na stejnou spotrebu). Pocet pozarniku se take reguluje potrebou. Zlepsuje se technika, zvysuje se efektivita a meni se materialy (domy uz nejsou drevene).

Kolemjdoucí A ještě Macáku  | 25. 02. 2011 12:06

Abych zabrousil jinam - to hasič by měl být taky placen jen za dobu, kdy hasí požár? A ještě ad tržní prostředí - je nebo není třeba omezovat a regulovat monopoly?

Pozorovatel Pane Macaku  | 25. 02. 2011 12:02

Vubec se tady s tou sebrankou nepoustejte do diskuze. Kdysi jsem zde zkousel diskutovat, ale az po skonceni D-O jsem pochopil, ze zde jde nikoli o vetsinovy proud teto kampane, nybrz vesmes o ultrazamindrakovane jedince, kteri si za titul MUDr. schovavaji sve nenaplnene ambice a to, ze si sve zivotni sny utapeji nekde na Vidrholci, zatimco ten pravy "lekarsky" zivot pulsuje ve fakultkach. Jinak si ty nenavistne vylevy "mimo misu" neumim vysvetlit. Vubec se zde nepokousejte resit systemove veci, nema to cenu. Pokud mate zdravotni problemy, najdete si kvalitniho praktika (pokud jej jiz nemate), ten urcite bude mit osobni vazbu na sikovne doktory z nemocnice a vse reste individualne. Chtit zmenu zdravotnickeho systemu od lekaru, u nichz se evidentne sebestrednost a nenaplnene ambice vyvinuly v osobnostni poruchu, je nesmysl. Pritom je zrejme, ze zdejsi "ranari" z rad doktoru, kteri vsechno vedi nejlepe a na netu vystupuji arogantne, se takhle v ordinacich nechovaji. Jinak by uz museli mit monoklu... Nicmene diky D-O uz si pacosi snad uvdomuji, ze lekar je jen poskytovatel urcite specificke (samozrejme velmi odborne) sluzby a ze neni zadny meziclanek mezi nebem a zemi. My si je casem vychovame, nebojte. P. S. Vsem slusnym lekarum, kteri zde nediskutuji jako neandrtalci, se omlouvam.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné