Přejít na obsah

Vláda schválila novelu o pojištění, Julínek sporný paragraf změnil

zpět
28.11.2008

Vláda České republiky na svém mimořádném zasedání dne 27. listopadu 2008 schválila návrh novely zákona č. 48/1997 o veřejném zdravotním pojištění, což ministru zdravotnictví Tomáši Julínkovi umožňuje postoupit celý balík reformních zákonů Poslanecké sněmovně. „Vláda tak posvětila návrh, který nejenže neomezuje dosavadní rozsah hrazené péče, ale naopak nově garantuje občanům jistotu, že se vždycky dostanou k moderní, kvalitní zdravotní péči," řekl mluvčí MZ Tomáš Cikrt...

Vláda České republiky na svém mimořádném zasedání dne 27. listopadu 2008 schválila návrh novely zákona č. 48/1997 o veřejném zdravotním pojištění, což ministru zdravotnictví Tomáši Julínkovi umožňuje postoupit celý balík reformních zákonů Poslanecké sněmovně.

„Vláda tak posvětila návrh, který nejenže neomezuje dosavadní rozsah hrazené péče, ale naopak nově garantuje občanům jistotu, že se vždycky dostanou k moderní, kvalitní zdravotní péči. Napříště tedy nebude možné, aby byl pacient odmítnut zdravotnickým zařízením jenom proto, že není dosud nikde jeho nárok přesně definován,“ napsal mluvčí ministra Tomáš Cikrt.

Podle ministra novela zákona přináší veřejnosti dlouho očekávané pozitivní změny:

-maximální čekací doby plánovaných zákroků, kdy zákon bude garantovat všem stejný přístup a tedy nebude možné, aby „bohatí předběhli chudé“

-nové očkování proti pneumokoku

-lepší ohodnocení zdravotních sester

-možnost legálně si připlatit například za komfortnější ubytování, výběr operatéra, zkrácení garantované čekací doby, odlišný materiál (například kloubní náhradu či kontaktní čočku).

„Ministerstvo zdravotnictví vyhovělo všem požadavkům koaličních partnerů, pokud byly konkretizovány a bylo možné je formulovat do textu zákona,“ řekl Cikrt.

Výhrady k právní úpravě měli lidovci. Jejich předseda, vicepremiér Jiří Čunek pro novelu nehlasoval. „Doufám, že i když se šéf lidovců Čunek zdržel, že parlament normu přijme, protože pacienti čekají,“ řekl ministr Julínek. Dodal, že si těžko dokáže představit poslance, který by s novým ustanovením měl problém. Vláda dnes podle ministra schválila normu bez připomínek.

Ministerstvo ve sporném paragrafu původně navrhovalo, že pokud existuje víc adekvátních léčebných postupů se srovnatelnými výsledky, zdravotní pojišťovny zvolí ten levnější. Podle zelených a lidovců tak hrozilo, že by pacienti nemuseli dostávat nejlepší léčbu, ale tu nejlacinější. Nyní v paragrafu stojí, že pacient by měl dostat péči odpovídající jeho zdravotnímu stavu a účelu, kterého se má dosáhnout, a to „v souladu s vynakládáním zdrojů“ zdravotního pojištění.

Podle Čunka norma nemá jisté hlasy více poslanců jeho strany. Podotkl, že je to skupina větší než dva či tři lidé. Klub KDU-ČSL má 13 členů. Postup při hlasování jim zatím nedoporučil.

Julínek řekl, že s kompromisem souhlasil kvůli „průchodnosti“ zákonů ve sněmovně. Pokud by úprava nároků ze zákona podle ministra vypadla úplně, mohlo by se „rozpadnout veřejné zdravotní pojištění“. Bylo by totiž možné hradit z něj naprosto vše. Nově by se postupně měl popsat standard u jednotlivých zákroků a léčby. Jakmile bude znám, rozhodne se o připlácení za nadstandardní péči. Pacient by si mohl doplatit například za lepší kyčelní kloub, za kratší čekací dobu či za to, že by ho operoval primář.

msvo, Zdraví.Euro.cz

 


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Vláda schválila novelu o pojištění, Julínek…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Vláda schválila novelu o pojištění, Julínek…

Komentáře

dalších 38 komentářů
Petr Bouzek Modrobolševik Bendl je mimoň  | 30. 11. 2008 13:49

Prý pokud budou poplatky příjmem ZP, tak to bude stát peníze navíc. To je blbost. Lékař přijme poplatek a vykáže pojišťovně signální kód. ZP si podle signálního kódu spočte kolik je její příjem na regulačních poplatcích a o tolik peněz pošle lékaři méně. Teprve v případě, že by tímto způsobem to nešlo udělat,nastoupil by transfer peněz a to by byly výjimečné případy. Ani Rath nemá pravdu. V ordinaci by nemusely sedět kancelářské síly příslušných pojišťoven a vybírat poplatky. Ale byla by to sranda. Ale ať je to jak je to. Regulace využívání zdravotnických sil je potřeba, ale systém regulačních poplatků, které zvolil Julínek, je ten nejhorší z možných.

VK Infarkt budeme opět léčit místo PCI heparinem  | 30. 11. 2008 11:04

Anebo Carelovou dietou. A ať mi někdo dokáže, že to není léčba adekvátní stavu pacienta a v souladu s účelným využitím prostředků veřejného zdravotního pojištění. V navrhované "první části reformy" vidím tři zásadní koncepční problémy. Za prvé, nepřesná definice standardů péče (a úporná snaha zabránit přesnější definici ukazuje, že se jedná o záměr) hrazených z veřejného pojištění. Neb pojišťovny budou mít ze zákona své jisté - striktně danou výši pojištění, tedy příjmů. Povinnost platit na druhou stranu velice vágní a ohebnou, ilustrační příklad v úvodu. Takový kšeft, být majitelem/ředitelem ZP, bych taky bral všemi deseti, o tom žádná. Za druhé, vymahatelnost standardu. Ať už bude jakkoli definován, není tu jiný mechanismus, než aby se sám konkrétní pacient s pojišťovnou soudil, když ZP ani ten standard neuhradí. Samozřejnmě za vlastní peníze na advokáta, sám ponese důkazní břemeno a soud (pakliže to hodně dobře půjde) již za dva roky rozhodne. Docela nereálná představa, kor bude-li dotyčný třeba vážně nemocen (a pojišťovna mu odmítne uhradit léčbu). Za třetí, pro zdravotníky povinnost pracovat zdarma. Plynoucí z povinnost pacientovi nabídnout standardní léčbu (ať už definovanou jakkoli) bez ohledu na to, kolik (tedy jak málo) za ni pojišťovna zaplatí. Tady se jedná o další zhoršení současného, beztak neuspokojivého, stavu, kdy při nedohodě mezi ZP a poskytovatelem o cenách zasáhne ministerstvo úhradovou vyhláškou - vetšinou tak na půl cesty mezi oběma stranami. Podle Julínkových zákonů si bude cenu stanovovat pojišťovna bez jakékoli korekce - a my budeme mít ze zákona povinnost za tuto cenu léčit. No neberte, kolegové, takové vyhlídky.

Jiri Wicherek Re:účelně medicínské  | 30. 11. 2008 10:56

Ano staci jednoducha logicka uvaha. V tom ci onom konani sleduji jeho ucastnici ucelnost neboli dosazeni zadaneho ucelu neboli prospechu. Prospechu najme pro sebe. Ano, zalezi totiz na tom, v cim zajmu je to ci ono ucelne. Neb to, co muze nemocny povazovat za ucelne, nemusi tak byt vnimano lekarem a uz vubec ne tzv. zdrav. poj. Stejne tak, co muze za ucelne povazovat lekar, nemusi za ucelne povazovat zdrav. poj. Zkuste si tipnout, kdo ten "rozpor" nakonec zaplati, resp. na to doplati. Pomohu - tzv. zdrav. pojistovny to zcela jiste nebudou. Jo a od ucelnosti je pak jen krucek k ucelovosti.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné