Vláda schválila snížení poplatku za hospitalizaci, nemocnice budou chtít kompenzace

Jiří Rusnok

Vláda na svém včerejším jednání schválila poplatek za den v nemocnici 60 korun s osvobozením dětí. Pacienti by ho mohli hradit od března, až novela zákona o veřejném zdravotním pojištění projde legislativním procesem. O schválení poplatku 60 korun a osvobození dětí a mládeže do 18 let informoval po jednání kabinetu premiér Jiří Rusnok.

Nyní se platí 100 korun za den, nemocnice ročně vyberou 2,1 miliardy korun. Po snížení částky a osvobození dětí klesne výběr o miliardu na 1,1 miliardy korun za rok. Nemocnice podle zjištění ČTK budou požadovat kompenzaci výpadku.

„Přijali jsme dnes návrh z důvodu časové naléhavosti a požádali jsme Sněmovnu, aby novelu projednala ve zrychleném režimu, tedy v prvním čtení,“ řekl premiér Rusnok. Cílem podle něho je, aby novela začala platit co nejdříve.

Nemocnice to bude bolet

Ústavní soud zrušil stokorunový poplatek v nemocnicích, ústavech, léčebnách a lázních k 1. lednu 2014 s tím, že je pro některé skupiny „rdousící“. Přinejmenším v lednu a zřejmě ani v únoru, než vstoupí novela v platnost, pacienti nic platit nebudou, nemocnice tak budou každý měsíc tratit zhruba 175 milionů korun. Pokud by výpadek trval déle, hrozí v krajním případě i omezování zdravotní péče v nemocnicích.

„My požadujeme plnou kompenzaci finančního výpadku v úhradové vyhlášce na příští rok,“ řekl ČTK předseda Asociace českých a moravských nemocnic Eduard Sohlich. Připomněl, že poplatky jsou ze zákona příjmem nemocnic, pojišťovny o to snížily úhrady. Když poplatky dva měsíce nebudou a pak zůstanou nižší, měly by pojišťovny platby navýšit, řekl.

Požadavek už sdělili zástupci nemocnic ministru Martinu Holcátovi. Jako dlouholetý náměstek velké nemocnice prý požadavek chápe, nicméně není v rozhodování sám. Navíc musí ve vyhlášce také zohlednit výrok Ústavního soudu o zrušení regulací. Návrh vyhlášky dostanou nemocnice příští týden.

Rozhodne až parlament a prezident

Novelu bude muset projednat nová Poslanecká sněmovna, Senát a podepsat prezident. „My jsme tuto věc nepředjednávali s politickými stranami. Nezvolili jsme formu zákonného opatření, protože není o poplatku úplný konsensus,“ řekl Rusnok.

Sociální demokracie rozhodnutí vlády uvítala. Zásadně ale nesouhlasí s tím, že není roční limit plateb. „ČSSD bude prosazovat zrušení všech zdravotních poplatků s výjimkou příspěvku na stravu v nemocnici ve výši 60 korun, s ochranným limitem omezení platby na nejdéle 30 dní v roce,“ sdělil ČTK stínový ministr ČSSD Svatopluk Němeček.

K legislativnímu postupu řekl ČTK náměstek ministerstva zdravotnictví Martin Plíšek, že Sněmovna může novelu projednat nejdřív v prosinci, na listopadové ustavující schůzi se totiž musí zabývat zákonným opatřením o navýšení odvodů státu. Senát by se jí mohl zabývat v lednu, záleží pak na tom, jak rychle ji podepíše prezident a kdy vyjde ve Sbírce zákonů. Reálný termín platnosti je březen, uvedl náměstek.

Situaci vyřeší vyšší odvod státu

Očekává se ale také spor o to, zda poplatek vůbec zachovat, či zda nestanovit limit placení 30 dní v roce. Ministerstvo takové omezení odmítlo. Pokud by se omezil hospitalizační poplatek na 30 dní v roce, přišly by nemocnice ročně o zhruba 400 milionů korun, z poplatků by tak vybraly jen asi 650 milionů. Náklady na administraci poplatků či vymáhání sankcí za neplacení by tuto částku ještě snížily, poplatek by tak prý ztratil účel.

Ročně hospodaří lůžková zařízení se zhruba 113 miliardami korun a celé zdravotnictví spotřebuje kolem 290 miliard Kč, z nich zdravotní pojišťovny uhradí 220 miliard. V příštím roce by mohly pojišťovny zaplatit zdravotní péči až za 230 miliard, protože narostou odvody státu a očekává se i vyšší výběr pojistného.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!