Přejít na obsah

Vláda se dohodla na navýšení poplatku za pobyt v nemocnici

zpět
7.4.2011
ministerstvo zdravotnictví, MZ ČR
zvětšitministerstvo zdravotnictví, MZ ČRZdroj: wikimedia.org

ministerstvo zdravotnictví, MZ ČR | Zdroj: wikimedia.org

 

Vláda ve středu schválila navýšení poplatku za pobyt v nemocnici. Od podzimu by lidé měli místo 60 korun za den platit 100 korun. Když novelu potvrdí i sněmovna a Senát, lékový úřad bude muset provést revizi zhruba 300 podpůrných a doplňkových léčivých přípravků.

Ty, které vyřadí z úhrad pojišťoven, si budou pacienti platit sami. Kabinet se neshodl na změně poplatku za recept, řekl ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Novinky má zavést novela zákona o veřejném zdravotním pojištění. O změně poplatku za recept chce ještě podle Sršně koalice jednat. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) navrhoval, aby se nově platilo za recept 30 korun, dosud se tolik platí za položku na receptu, mohou na něm být dvě.

Podle Sršně bude změna až ve „velké“ novele zákona o veřejném zdravotním pojištění, kterou odevzdá ministr do konce června v balíku ostatních reformních zákonů. Změna by měla platit od ledna 2012.

Stínový ministr ČSSD David Rath označil dnešní rozhodnutí vlády za asociální, protože poplatek za den v nemocnici se nepočítá do ochranného limitu. Upozornil, že rozhodnutím vlády se také zdraží pro pacienty léky. Pokud totiž lékový úřad označí některý preparát za podpůrný, přestane ho pojišťovna hradit a celý výdaj ponese pacient.

Vyřazení podpůrných a doplňkových přípravků z úhrad pojišťoven dopadne podle viceprezidenta České lékárnické komory Michala Hojného hlavně na seniory, kteří je nejčastěji užívají. Mluvčí lékového úřadu Veronika Petláková ČTK řekla, že kritéria pro zařazení těchto přípravků stanoví ministerstvo zdravotnictví a úřad bude podle nich postupovat.

V souvislosti s očekávanými změnami uvedla média například Detralex na lepší prokrvení nohou a léčbu bércových vředů, který už ale podle zjištění ČTK v seznamu doplňkových a podpůrných přípravků není.

Platby za podpůrné a doplňkové přípravky se nyní počítají do ochranného ročního limitu, který je u seniorů 2500 korun. Nově se počítat nebudou.

Plánované vyřazení podpůrných a léčivých přípravků z úhrad pojišťoven uvítali lékárníci. Podle šéfa Grémia majitelů lékáren Marka Hampla změna znatelně zpřehlední výdej a prodej těchto přípravků.

Ve variantách dalšího navyšování poplatků, které padly během koaličních jednání v posledních týdnech, se objevilo například také navýšení poplatku u lékaře z 30 na 50 korun, platba za den v nemocnici až 200 korun a za návštěvu specialisty bez doporučení praktika 200 korun, nyní se platí 30 korun.

Mluvilo se i o zpoplatnění neakutní dopravy sanitou pěti korunami za ujetý kilometr, nyní pacienti neplatí nic. Politici se však na takovémto navýšení poplatků neshodli.

Heger sliboval, že při výraznějším nárůstu regulačních poplatků zohlední sociální aspekt. Například navýšený poplatek v nemocnici by se mohl započítávat do ročního ochranného limitu, který u dětí a důchodců je 2500 korun, u ostatních 5000 korun. Jelikož navýšení v novele bude jen mírné, započítávání plateb v nemocnici do limitu Heger nyní nenavrhuje.

Vedle změn v regulačních poplatcích přináší novela podle návrhu předloženého vládě zásadní změnu pro pacienty v tom, že ruší zákaz připlácení na lepší péči. Aktuálně se pro pacienty ale nic nezmění. Nejprve totiž bude nutné vymezit standard hrazený z veřejného zdravotního pojištění a nadstandard, na který se bude moci pacient připojistit, případně zaplatí hotově.

Politici se musejí dohodnout, kdo péči na standardní a nadstandardní rozdělí. Hlásí se o to Česká lékařská komora (ČLK). Podle memoranda, které podepsal Heger s lékaři na závěr jejich protestní odborové akce, by se práce měly účastnit všechny významné organizace zdravotníků.

Novela má také podle návrhu umožnit, aby si pacienti už letos připlatili na lepší materiál, a až budou hotové standardy, tak i na lepší péči. Základní balík péče hrazené z pojištění by se podle Hegera měl zhruba rovnat tomu, co dnes pojišťovny platí. Podle ČLK bude jednodušší „negativní“ vymezení, tedy stanovit to, co pojišťovny neplatí.

Novela rovněž umožní slučování zdravotních pojišťoven a dá jim větší zodpovědnost. Budou se zodpovídat ve výročních zprávách, proč a jak rozšířily smluvní síť. Teď jsou smlouvy bez kontroly. Novela urychlí vstup nových levnějších léků do ČR tím, že zjednoduší správní řízení.

Na novelu navazují tři reformní zákony o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, o specifických zdravotních službách a o zdravotnické záchranné službě. Ty by měly začít platit od roku 2012.


Komentovat článek: Vláda se dohodla na navýšení poplatku za pobyt…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné