Přejít na obsah

Vláda se patrně postaví záporně k normě proti korumpování lékařů

zpět
16.2.2015
právo, spravedlnost, zákony, soud
zvětšitprávo, spravedlnost, zákony, soudZdroj: Shutterstock

právo, spravedlnost, zákony, soud | Zdroj: Shutterstock

 

Patrně se záporným stanoviskem vlády budou zákonodárci projednávat poslaneckou novelu zákona o regulaci reklamy, která by měla omezit možné korumpování lékařů a lékárníků ze strany farmaceutických firem. Kabinet sice snahu autorů chápe, některá navrhovaná opatření podle předběžného stanoviska pro pondělní zasedání ministrů ale už obsahuje ministerská norma, která je ve Sněmovně.

Poslanecká předloha podle vládních legislativců navíc nereaguje na nové změny, například v zákoně o zdravotnických prostředcích.

Návrh autorů z řad poslanců TOP 09 a Starostů, ČSSD, ANO, KSČM, ODS a Úsvitu v čele s exministrem Leošem Hegerem a jeho tehdejším náměstkem Martinem Plíškem (oba TOP 09) vymezuje nově, přesněji a někdy i přísněji jejich marketingové vztahy, například sponzorování kongresové turistky. Citelně, na trojnásobek současných částek, zvyšuje nejvyšší možné sankce za porušení zákona. Budou moci dosáhnout až 15 milionů korun. Podle předběžného stanoviska pro vládu není značný růst pokut dostatečně zdůvodněný.

Předkladatelé chtějí předlohou zamezit stavu, kdy lékaři nebo lékárníci přednostně předepisují nebo vydávají určité léky, protože z toho mají finanční nebo jiný přínos. V případě odborných kongresů by sponzoři mohli hradit dopravu, ubytování, stravu a registrační poplatek, a to výhradně lékařům nebo lékárníkům, nikoli už třeba jejich rodinným příslušníkům. Úprava reaguje na zkušenosti, kdy se taková setkání konala v turisticky atraktivních zahraničních destinacích a měla spíše charakter dovolené, píšou předkladatelé.

Organizátoři těchto akcí by je navíc museli ohlašovat předem Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv, po nich by museli oznámit obsah plnění. Ústav by údaje zveřejňoval na internetu. Vláda upozorní na to, že dvacetidenní předstih by mohl být nepřiměřeným omezením, když akce se často neplánují takto dopředu.

Novela také stanoví, že zástupci farmaceutických firem by mohli dávat lékařům jen v omezené míře vzorky léků. Předloha se bude nově vztahovat taky na prostředníky, kteří v zastoupeni firmy dělají reklamu na léky. Pod propagaci novela zahrne průzkumy trhu a marketingové a poregistrační studie, zakáže loterie a spotřební soutěže na léčiva. Lékový ústav získá pravomoc žádat od lékařů a lékárníků údaje o plněních, která v souvislosti s propagací léků obdrželi. Bude mít na starosti i dohled nad reklamou na potraviny pro zvláštní lékařské účely.

Norma by taky omezila reklamu v pohřebnictví. Nesměla by být mimo jiné v areálech nemocnic a zařízení sociálních služeb a nesměla by se provádět adresně, tedy například dopisy, letáky a elektronickou poštou.


Komentovat článek: Vláda se patrně postaví záporně k normě proti…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Vláda se patrně postaví záporně k normě proti…

Komentáře

další 2 komentáře
VK a NIKOMU NEVADÍ REKLAMA NA LÉKY ČI ALKOHOL?  | 16. 02. 2015 17:31

Za daleko závažnější považuji korupci lékařů, kteří placeni farmaceutickými firmami falšují výsledky klinických zkoušek a umožňují přivádět na trh stále nové léky z nichž řada má pofiderní účinek nebo jsou stejně nebo méně účinné než ty doposud užívané a postupně vyřazované. Za neblahou korupci považuji i reklamy léků jak pro laickou veřejnost tak i pro zblblé lékaře, kteří dokáží tolerovat konzumaci deseti a více léků nebohému pacientovi.

Jiří Hradec  | 16. 02. 2015 11:41

Problematika je na první pohled jednoduchá, ale není to tak. Za vykonanou práci náleží pracovníkovi mzda. Mzdy obecně nejsou zveřejňovány - určitě ne mezi soukromými subjekty a zdaleka ne mezi státními institucemi. Pokud lékař zpracuje studii, posudek, zúčastní se odborného posuzování nového léku, tedy kde vkládá své znalosti do výkonu práce, tak toto zcela jistě je problematické smíchat s kongresovou turistikou pro členy rodiny. Pokud bude rozlišeno, za co dostal ten který lékař jaké peníze - například podpora na zahraničním kongresu při aktivní účasti, podpora školitelů, podpora vedoucích pracovníků v oboru - tak je třeba uvést na co a kdy a kolik. Vše zamíchat do jedné hromady - pozvána na služební oběd, vzorek léku, vyžádaná práce od firmy, vyžádané přednášky od firmy toto vše v jedné částce uvedené na internetu, tak je to paskvil a pouze bič na lékaře jako na vybranou skupinu a míchat odměnu za práci se vzorky léků - to je moc!! Zde se již pohybujeme za hranou ústavnosti.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné