Přejít na obsah

Vláda souhlasí s novou normou pro prodej léků s pseudoefedrinem

zpět
23.2.2010
lékárna
zvětšitlékárnaZdroj: www.tamesideandglossop.nhs.uk

lékárna | Zdroj: www.tamesideandglossop.nhs.uk

 

Prodej léků s pseudoefedrinem, které lze zneužít pro výrobu drog, by se mohl brzy opět omezit. Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková ve vládě uspěla s návrhem novely zákona o léčivech, která by opětovně umožnila vydávat přípravky s pseudoefedrinem na průkaz a výdej evidovat v centrálním úložišti.

Přístup do lékové databáze by měli nově mít kromě lékárníků také lékaři, zdravotní pojišťovny a do vlastního záznamu i sám pacient.

Vláda požádá sněmovnu, aby předlohu posoudila ve zrychleném řízení, řekla novinářům Jurásková po jednání kabinetu. Podotkla, že návrh projednala i s některými poslanci.

Přípravky s pseudoefedrinem - Modafen, Paralen plus, Aspirin Complex, Daleron, Nurofen Stopgrip a Panadol Plus Grip - byly již od loňského května zařazeny do kategorie léků bez receptu s omezením, takže byly dostupné jen na průkaz. Úřad pro ochranu osobních údajů však nařídil osobní data uživatelů léků v evidenci zničit. Jeho rozhodnutí znamenalo od října i otevření prodeje bez registrace.

Podle náměstka ministryně pro legislativu a právo Martina Plíška novela vychází právě z kontrolních závěrů úřadu, podle nichž databáze byla vedena v rozporu se zákonem, a vytčené nedostatky napravuje.

Novela řeší, kdo má přístup k údajům, jaké údaje jsou k dispozici a jak dlouho se dokumentace z Centrálního úložiště elektronických receptů uchovává. Novela podle náměstka uvádí jako limit dvě velká balení přípravku s pseudoefedrinem za měsíc. Znamená to, že na jeden průkaz může pacient dostat měsíčně maximálně 60 tablet. Počet balení vydaný každému člověku by evidovali lékaři a lékárníci prostřednictvím centrálního úložiště.

V případě, že by kdokoli požadoval výdej většího množství léku, lékárník by v evidenci zjistil, že na jeho občanský průkaz už byla vydána dvě balení, vysvětlil náměstek. Podle znalců drogové scény stačí 60 tablet s obsahem 1800 miligramů pseudoefedrinu narkomanovi k výrobě 20 dávek pervitinu.

Nyní mohou lékárníci ověřovat totožnost toho, kdo kupuje lék s pseudoefedrinem, prodat mu můžou nejvýše 30 tablet či sáčků některého ze šesti přípravků. Nejsou však již schopni dohledat, zda si dotyčný nekoupil léky v podobném množství v jiné lékárně.

Novela zákona o léčivech podle Plíška nově zpřístupňuje databázi receptů také zdravotním pojišťovnám, aby mohly kontrolovat správnost vyúčtování úhrad za vydané léky. Umožňuje nově i přístup pacienta k vlastnímu lékovému záznamu. Pacient by tak měl možnost kdykoli online zjistit veškeré léky, které jsou mu předepisovány, uvedl.

Podle prezidenta Svazu pacientů Luboše Olejára rozšiřuje novela nepřiměřeně pravomoci Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Výrobě pervitinu podle něj stejně nezabrání, surovina se dováží z Polska.

Olejár upozornil v dopise premiéra Jana Fischera, že skutečným cílem SÚKL a ministerstva zdravotnictví je podle něho sběr údajů ze všech běžných receptů o tom, kdo, komu a co předepisuje a kde pacient léky vyzvedává. „To vše bez vědomí a souhlasu lékařů a na základě nekompromisního tlaku lékárny,“ uvedl Olejár v dopise, který poskytl ČTK.

Vztah lékař - léky dokumentuje preskripční zvyklosti lékaře, vztah pacient - léky vypovídá o zdravotním stavu a často intimních problémech pacienta. Obě skupiny informací jsou snadno zneužitelné například marketingově, neboť data dlouhodobě ochránit prostě nelze, píše Olejár.


Komentovat článek: Vláda souhlasí s novou normou pro prodej léků s…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Vláda souhlasí s novou normou pro prodej léků s…

Komentáře

další 4 komentáře
J.S. Sběr dat v lékárnách  | 23. 02. 2010 20:10

Tenhle kanadský žertík s vynechaným NA se tiskařskému šotkovi povedl, to klobouk dolů. Tady úmysl nehledám, to je prostě omyl, stane se. Ale úmysl nasadit Velkého bratra do lékáren a udělat z nás lékárníků pod hrozbou sankcí plniče citlivých databází bez souhlasu těch, kterých se to týká, považuju za pořádný krok směr nová totalita. Takové věci potřebují i své záminky, PSE tuto roli docela dobře plní. Už v květnu, kdy se tahle dvojsmyslná hra naplno rozjela na veřejnosti to bylo jasné. Vyšla na jevo nezákonnost - na tak to teď chtějí "upravit" pod zákon. To je opravdu síla ! Že uvázání PSE na Rp žádné fronty pacientů do ordinací nenažene se už snad ukázalo ne ?

nelékárník Sběr dat  | 23. 02. 2010 16:15

samozřejmě, že konec 2. odstavce odspodu má znít ...... a na základě nekompromisního tlaku NA lékárny,“ uvedl Olejár v dopise, který poskytl ČTK. Na co by tak asi tlačily lékárny, když je jich proti sběru dat 70% a ten zbytek ze strachu, aby je SÚKL nebuzeroval kontrolami raději data posílá.

lékárník2 Sběr dat v lékárnách  | 23. 02. 2010 14:19

no, já myslím, byť si o Olejárovi myslím svoje, že snad v tomto případě jde jen o chybu, vynechání předložky NA. Ale kdo ví??? Osobně bych ale raději viděl jako větší problém pro lékárny současnou situaci s regulačními poplatky než hlášení dat (nyní v anonymizované podobě) - tam razantní aktivity našich představitelů směrem k jejich zrušení (alespoň v té míře jako proti centrálnímu úložišti a SUKLu) bohužel nevidím. Problém PSE považuji spíše za pseudoproblém, osobně docela chápu jak zastánce převedení těchto léků na Rp (a výhrady k zákonnosti postupu SUKLu), tak i slušné pacienty, kteří jsou rozladění z toho, že jim ten 1 Modafen ročně skoro nikde neprodají. A posílat pac. s rýmou pro recept k lékaři považuji za nelogické. Myslím, že lékaři mají starostí dost než ještě vypisovat recepty na PSE. Ale jak z této situace ven, aby byli jakžtakž spokojení ti opravdu nemocní, lékárníci a lékaři , a to vše v souladu se zákonem i zdravým rozumem?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné