Vláda souhlasí s uzákoněním financování letecké záchranky státem

Titulní obrázek

Vláda souhlasí se změnou zákona o péči o zdraví, která finanční zajištění provozu letecké záchranné služby výslovně přidělí ministerstvu zdravotnictví. Úřad nyní financuje provoz vrtulníků záchranné služby podle usnesení vlády z roku 1999, v zákoně mu ale tato povinnost přidělena není…

O stanovisku vlády řekl ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS).

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt už dříve zdůraznil, že beze změny zůstane ustanovení zákona, že zdravotnickou záchranku zřizují kraje, které odpovídají za její organizaci a zajištění činnosti ve svém obvodu. Ministerstvo zajišťuje provoz letecké záchranky na základě smluv se státními i nestátními provozovateli vrtulníků na léta 2004 až 2008.

„Účelem navrhované právní úpravy je dát do souladu praxi a právní úpravu, tedy vymezit povinnost státu zajistit letadla pro zdravotnickou záchrannou službu a financování jejich provozu tak, aby bylo jednoznačně zřejmé, že tato povinnost nepřísluší krajům,“ vysvětlil mluvčí.

Letecká záchranná služba má v Česku deset stanovišť. V Praze, Brně a Hradci Králové ji zajišťuje policie, v Plzni armáda a v Českých Budějovicích, v Ústí nad Labem, Liberci, Jihlavě, Olomouci a Ostravě soukromníci. Podle předběžné dohody by nadále policie měla provozovat základnu jen v Praze, základny v Brně a Hradci Králové by měly zajišťovat soukromé firmy. K tomu je ale nutná změna zákona.

ČTK

Vláda souhlasí s uzákoněním financování letecké záchranky státem
Ohodnoťte tento článek!