Vláda uložila Juráskové zajistit antivirotika pro čtvrtinu lidí

Titulní obrázek

Vláda dnes uložila ministryni zdravotnictví Daně Juráskové nakoupit navíc půl milionu dávek léků proti nové formě chřipky a nasmlouvat i větší počet vakcín. Lék by měl být zajištěn pro čtvrtinu populace, pro další čtvrtinu by měl mít stát připravenu vakcínu. O návrhu kabinet jednal už před týdnem, kvůli záměru musel být změněn pandemický plán, o dnešním rozhodnutí informovala novináře Jurásková…

Vláda tak reaguje na zvýšení stupně pandemického rizika takzvané prasečí chřipky na nejvyšší bod šestibodové škály, jak o tom rozhodla Světová zdravotnická organizace (WHO).

Nyní má stát zajištěny léky pro 20 procent populace, jde o lék Tamiflu. Pro dalších pět procent populace chce nakoupit antivirotikum Relenza. Nákup přijde do konce roku na 138 milionů korun, příští rok 236 milionů korun. „Jedná se cenu o půl milionu dávek Relenzy a blokovací kapacity vakcíny,“ uvedla už dříve Jurásková. Dodala, že další peníze bude vyžadovat případný nákup vakcín.

Počet lidí, kteří se nechali vyšetřit kvůli obavám z nákazy takzvanou prasečí chřipkou, překročil v Česku již tři stovky. U sedmi byla infekce A/H1N1 potvrzena. Všechna onemocnění měla lehký průběh, nikdo v Česku zatím na novou formu chřipky nezemřel. V nemocničním ošetření není ani jeden ze šesti pacientů, kteří čekají na výsledky. Vzhledem k lehkému průběhu infekce mají pouze domácí izolaci.

Do pátku bylo podle WHO zaznamenáno na celém světě více než 44.200 případů nákazy, na kterou zemřelo 180 lidí – převážně v Mexiku a Spojených státech.

ČTK

Vláda uložila Juráskové zajistit antivirotika pro čtvrtinu lidí
Ohodnoťte tento článek!