Vláda uvolnila očkovací vakcíny proti chřipce všem občanům

injekce, vakcína, očkování

Vláda v pondělí rozhodla o uvolnění vakcíny proti prasečí chřipce pro všechny občany, včetně dětí od tří let. Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková uvedla, že očkování je pro občany dobrovolné a bude zdarma.

Zájem o očkování je v Česku nízký. Milion vakcín vláda původně objednala pro vybrané skupiny chronicky nemocných a lidí nezbytných pro chod státu. Třetinu z nich nebude muset odebrat.

Dnes dostali možnost nechat se očkovat přímo ve Strakově akademii všichni ministři. Na dotaz, zda některý z členů vlády nabídku využil, Jurásková uvedla, že jde o záležitost privátní, tudíž o ní nebude vláda informovat. Podle serveru novinky.cz se nedal očkovat žádný ministr. Jurásková byla očkována už dříve.

„Vakcína Pandemrix bude všem hrazena ze státního rozpočtu, aplikaci zaplatí zdravotní pojišťovna, neplatí se ani regulační poplatek,“ uvedla ministryně.

Očkování budou organizovat kraje, očkovat se bude ve vakcinačních centrech, tedy ne jako dosud u praktických lékařů. Dospělí nepotřebují od svého lékaře žádné doporučení, děti by je ale měly mít od svého praktického pediatra. Těhotné ženy potřebují doporučení gynekologa, mohou se nechat očkovat od čtvrtého měsíce těhotenství.

Stát objednal loni v srpnu milion vakcín za 220 milionů korun. Původně mělo být očkováno půl milionu vybraných lidí, každý dvěma dávkami. Nakonec testy prokázaly, že většině stačí jedna dávka. V pátek ministryně Jurásková oznámila, že stát 30 procent objednaných vakcín neodebere. Dnes o tom informovala kabinet.

Ohodnoťte tento článek!