Přejít na obsah

Vláda uvolnila očkovací vakcíny proti chřipce všem občanům

zpět
23.2.2010
injekce, vakcína, očkování
zvětšitinjekce, vakcína, očkováníZdroj: www.scumdoctor.com

injekce, vakcína, očkování | Zdroj: www.scumdoctor.com

 

Vláda v pondělí rozhodla o uvolnění vakcíny proti prasečí chřipce pro všechny občany, včetně dětí od tří let. Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková uvedla, že očkování je pro občany dobrovolné a bude zdarma.

Zájem o očkování je v Česku nízký. Milion vakcín vláda původně objednala pro vybrané skupiny chronicky nemocných a lidí nezbytných pro chod státu. Třetinu z nich nebude muset odebrat.

Dnes dostali možnost nechat se očkovat přímo ve Strakově akademii všichni ministři. Na dotaz, zda některý z členů vlády nabídku využil, Jurásková uvedla, že jde o záležitost privátní, tudíž o ní nebude vláda informovat. Podle serveru novinky.cz se nedal očkovat žádný ministr. Jurásková byla očkována už dříve.

„Vakcína Pandemrix bude všem hrazena ze státního rozpočtu, aplikaci zaplatí zdravotní pojišťovna, neplatí se ani regulační poplatek,“ uvedla ministryně.

Očkování budou organizovat kraje, očkovat se bude ve vakcinačních centrech, tedy ne jako dosud u praktických lékařů. Dospělí nepotřebují od svého lékaře žádné doporučení, děti by je ale měly mít od svého praktického pediatra. Těhotné ženy potřebují doporučení gynekologa, mohou se nechat očkovat od čtvrtého měsíce těhotenství.

Stát objednal loni v srpnu milion vakcín za 220 milionů korun. Původně mělo být očkováno půl milionu vybraných lidí, každý dvěma dávkami. Nakonec testy prokázaly, že většině stačí jedna dávka. V pátek ministryně Jurásková oznámila, že stát 30 procent objednaných vakcín neodebere. Dnes o tom informovala kabinet.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Související články

7.12. Jurásková nařkla praktické lékaře z nezájmu o očkování Jurásková nařkla praktické lékaře z nezájmu o očkování
29 příspěvků

Komentovat článek: Vláda uvolnila očkovací vakcíny proti chřipce…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Vláda uvolnila očkovací vakcíny proti chřipce…

Komentáře

další 4 komentáře
MT Zaplatí ZP  | 23. 02. 2010 19:00

Otitulovaná slepice je pořád slepice. Očkovací látku si vláda může strčit do ANANAS, případně do Šnajdra, kterému se to ale možná bude líbit

občan Nenápadně jakoby nic se nedělo.  | 23. 02. 2010 14:36

Zda se ti, kteří z toho měli pěkný "vývar" jako Prymula, Beran, Špliňo, Chlíbek aj. vakcinologové, ředitelé, vedoucí aj.epidemiologové nechali očkovat? Nebo dopadli jako Vít, který onemocněl a přežil bez očkování a oni se také "minou"? A platit to opět budou daňoví poplatníci jako já!

Paleczech Zaplatí ZP  | 23. 02. 2010 13:17

Zbytečnou aplikaci zbytečné vakcíny zaplatí ZP, čili to zaplatíme my všichni a nebude na jinou kvalitní péči. Není to na odchod z funkce paní ministryně? Asi ne, modří bratři potřebují nějakou otitulovanou slepici, aby kryla Šnajdra.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné