Vláda už našla peníze pro lékaře. Pojišťovny sáhnou do rezerv

Odcházející lékaři dosáhli svého. Jejich vyhrocená kampaň Děkujeme, odcházíme na poslední chvíli přesvědčila vládu. Systém financování zdravotnictví se změní: platy lékařů se stanou prioritou.

Nebude to sice tak, že by ministr zdravotnictví Leoš Heger vzal pytel peněz a donesl ho zdravotníkům, jak to už několikrát v nadsázce odmítl, ale k navýšení přesto může dojít prakticky hned. Konkrétně už v dubnu.

Umožnit to má změna úhradové vyhlášky, což v překladu znamená, že by lékaře zaplatily zdravotní pojišťovny. Ty by totiž dostaly zjednodušeně nařízeno, že do nemocnic musí formou paušálních úhrad nalít více peněz. Ředitelé by tak vzápětí měli mít možnost přidávat na platech.

Takový scénář ministr zdravotnictví poprvé nastínil už v neděli, včera odpoledne ho na zvláštním jednání u oběda posvětily podle informací HN i špičky koalice.

Pojišťovny sáhnou do rezerv

Kolik přesně by na nové výplatní pásce lékaři našli, ale zatím říci nejde. Náměstek ministerstva zdravotnictví Petr Nosek, který má zdravotní pojištění na starosti, to včera nechtěl komentovat. „Dokud to nebude oficiálně představeno, tak bych to upřesňoval nerad,“ řekl HN. Schůzku s lékaři má totiž Heger naplánovanou až zítra.

Premiér Petr Nečas po včerejším jednání ujišťoval, že konflikt s lékaři se jistě nebude řešit na úkor státního rozpočtu. Debata ale směřuje k tomu, že peníze se vezmou jen z jiné části veřejných rozpočtů, a sice ze zdravotních pojišťoven. Ty měly původně letos snížit své výdaje z loňských 212 na 210 miliard, nyní ale dostanou pokyn utrácet víc. Teď zbývá dohodnout, o kolik – lékaři požadují tři až čtyři miliardy.

Pojišťovny se obávají, že na pojistném letos nevyberou více, než se předpokládalo koncem roku při plánování stávající vyhlášky, a že tudíž budou muset sahat do vlastních rezerv.

„Pokud se nenaplní optimistické prognózy, tak by to pro některé pojišťovny mohlo být dokonce i smrtící,“ obává se prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček, kterého už Heger se svým návrhem seznámil v úterý.

Na druhou stranu se ale pojišťovny návrhu příliš nediví. Chápou totiž, že pokud by vláda nechtěla přihlížet rozpadu nemocnic anebo sahat do rozpočtu, tak příliš na výběr není.

„Když jsem si zkoumal, jaké možnosti v této situaci vůbec mají, tak mi došlo, že novelizace úhradové vyhlášky je jediný nástroj, který ministr má a tudíž se mi zdá pravděpodobné, že to udělá,“ popisuje ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák.

LOK: Takhle jsme to chtěli

Po půlročním přetahování se tak zřejmě blíží chvíle, kdy se ministr s odboráři konečně dohodne. „To je cesta, to jsme říkali celou dobu,“ říká před zítřejší schůzkou předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel.

Vláda totiž v podstatě postupně začala řešit všechny požadavky, s nimiž lékaři přišli. Navyšování platů přes pojišťovny je jen začátek. Systémovější kroky, které mají ve zdravotnictví především ušetřit, přijdou vzápětí. Reforma, kterou už ministr Heger představil, počítá například s urychlením přeceňování léků, protikorupční strategie zase s bojem proti předraženým zakázkám.

Nemocnice by měly nakupovat formou aukcí, bez prostředníků a ceny svých zakázek zveřejňovat na webu. A dojít má také na rušení akutních nemocničních lůžek, o němž se v Česku mluví už léta. Šéf VZP Horák včera slíbil, že když se jejich počet podaří snížit o 10 tisíc, tak nemocnicím zachová stávající platby.

Celý článek si můžete přečíst na serveru iHNED.cz nebo ZDE.

Ohodnoťte tento článek!