Vláda vyhodnotí projekt zaměřený na zdraví romské komunity

Titulní obrázek

Zdravotní péče je pro romské občany dostupná stejně jako pro většinovou společnost a je i stejně kvalitní. Větší pozornost je však třeba věnovat prevenci, zejména očkování a životosprávě dětí. Z těchto zadání vycházel projekt Sastipen, s jehož výsledky se ve středu seznámí vláda. ČTK to sdělilo ministerstvo zdravotnictví…

V projektu jde o činnost zdravotně-sociálních pomocníků v sociálně vyloučených lokalitách. Pomocníci radí jejich obyvatelům v prevenci a pomáhají jim na jejich žádost v kontaktu se zdravotnickými zařízeními.

Na projektu spolupracovala Rada vlády pro záležitosti romské komunity. Ministerstvo ověřovalo přínos zdravotně-sociálních pomocníků ve spolupráci s organizací Drom-romské středisko Brno. Projekt trval od 1. září 2005 do 31. srpna 2007. Hrazen byl z peněz Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu. Zapojilo se do něj sedm krajů – Jihočeský, Královéhradecký, Pardubický, Jihomoravský, Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský. Ve vybraných lokalitách působilo 20 pomocníků.

Jejich role spočívala v aktivním vyhledávání osob či skupin, jejichž zdraví je ohroženo rizikovým chováním, nedostatkem informací či nedostupností péče.

Pomocníci se zaměřili na pomoc těhotným a matkám po porodu, vedli je ke zdravému životnímu stylu. U dětí podporovali očkování a preventivní prohlídky. Mládež odrazovali od zneužívání drog a předčasného rodičovství. Sledovali také hygienické podmínky v domácnostech a přispívali ke zlepšení komunikace mezi rodiči a lékaři.

Pomocníci spolupracovali hlavně s praktickými lékaři pro děti i dospělé, neziskovými organizacemi, romskými poradci a krajskými koordinátory.

V Česku se k romské národnosti v roce 2001 při sčítání lidu přihlásilo asi 11.700 lidí. Podle odhadů ale žije v ČR přibližně čtvrt milionu Romů, zhruba třetina z nich bydlí v ghettech. V těchto lokalitách bývají dospělí obvykle bez práce a jejich rodiny jsou závislé na sociálních dávkách. Děti končívají ve speciálních školách, a uzavírají si tak prakticky cestu k vyššímu vzdělání.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!