Vláda vyměnila svých deset zástupců ve správní radě VZP

Vláda včera vyměnila svých deset zástupců ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny. Dokončila tak obměnu tohoto třicetičlenného týmu. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to oznámil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Podle něj mají noví členové pomoci stabilizovat pojišťovnu.

„Bylo dosaženo koaliční shody. Jsou tam zástupci orgánů státní správy, exekutivy, Poslanecké sněmovny. Ve všech případech jde o lidi, kteří se zabývají zdravotnictvím a jsou odborníky na danou oblast,“ řekl Němeček. Jména nových členů rady neuvedl.

Do složení správní i dozorčí rady VZP se promítá poměrné zastoupení stran ve Sněmovně. Noví členové se volí do tří měsíců od ustanovení nové dolní komory.

Správní rada VZP má 30 členů. Sněmovna vybírá 20 z nich, desítku jmenuje vláda. Podle Němečka může rada v novém složení začít hned fungovat a může „pomáhat, aby se pojišťovna dál stabilizovala“.

Dolní komora své nové zástupce volila 6. února. V radě pokračuje skoro polovina dosavadních členů – nominanti ČSSD Jiří Běhnounek, Jiří Koskuba a Jaroslav Krákora, KSČM Soňa Marková a Miroslav Opálka a TOP 09 Jiří Skalický. Nově je v radě třeba exministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) či bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Nově jmenovaní členové správní rady VZP za stát

Josef Vymazal (náměstek ministra zdravotnictví)

Tom Philipp (náměstek ministra zdravotnictví)

Lenka Teska Arnoštová (náměstkyně ministra zdravotnictví)

Pavel Svoboda (ředitel Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje)

Roman Línek (Pardubický kraj)

Pavel Holík (Poslanecká sněmovna)

Igor Nykl (Poslanecká sněmovna)

David Kasal (Poslanecká sněmovna)

Vladimír Plaček (Senát)

Jan Gregor (náměstek ministra financí)

na funkce členů správní rady již dříve rezignovali

Marek Ženíšek

Petr Zimmermann

odvolaní členové správní rady

Petr Nosek,

Zdeněk Kadlec,

Josef Slovák,

Zdeněk Zajíček,

Jarmila Fuchsová,

David Havlíček,

Ferdinand Polák,

Helena Rögnerová.

Ohodnoťte tento článek!