Vláda vyšle dva letecké speciály pro zraněné Ukrajince

Vláda vyšle ve čtvrtek do Kyjeva dva letecké speciály, které převezou do České republiky k ošetření dvě desítky Ukrajinců zraněných při nedávných násilnostech mezi vládou a proevropsky orientovanými demonstranty. Ukrajinci, kteří mají především střelná zranění, budou ošetřeni v nemocnicích v Praze. ČTK to řekl mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po jednání vlády řekl, že ČR chce hrát aktivní roli v procesu sbližování Ukrajiny a Evropské unie a kabinet připraví strategii dlouhodobé spolupráce s Ukrajinou.

Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) by mělo být převezeno asi 24 zraněných, jejich počet ale nakonec může být vyšší. Vnitro původně mluvilo o 23 lidech. „Půjde o jednu z nejnáročnějších evakuačních operací v novodobé historii AČR, protože hromadný převoz takovéhoto počtu zraněných pacientů s takovým spektrem těžkých poranění od střelných až po popáleniny se dosud ještě neuskutečnil,“ upozornila Jana Růžičková z generálního štábu Armády ČR. Se zraněnými poletí celkem pět lékařů a pět dalších členů zdravotnického personálu.

Zranění jsou podle ministra ve špatném zdravotním stavu, někteří mají mnohačetné průstřely orgánů i zranění v oblasti lebky. Na péči o ně by se měly podílet nakonec čtyři nemocnice, původně se mluvilo o dvou. Ukrajince, kteří mají zranění hlavy, ošetří v nemocnici na Karlově náměstí, lidi s poraněním břicha a končetin v Motole, postřelené bude mít na starosti vojenská nemocnice a popálené vinohradská nemocnice.

Podle mluvčího vnitra Nováka zraněné na místě vytipovali pracovníci organizace Člověk v tísni. Letouny Casa a Airbus jsou speciálně upravené pro převoz pacientů na lůžkách, na palubách mají zařízení podobná jednotkám intenzivní péče. Letouny přiletí zpět ještě ten den kolem sedmé hodiny večerní. Na převoz i následné ošetření bude vyhrazeno asi deset milionů korun.

Zranění budou převezeni v rámci humanitárního programu MEDEVAC. Program zdravotnických evakuací se používá zejména v oblastech humanitárních katastrof. Opakovaně se díky němu v Praze léčili například syrští uprchlíci.

Vláda podle premiéra Sobotky také dnes začala jednat o vytvoření strategie dlouhodobé spolupráce s Ukrajinou. „Rádi bychom vydefinovali dlouhodobou politiku vůči Ukrajině,“ uvedl premiér. Dokument by mělo připravit ministerstvo zahraničí. Sobotka doufá, že se na Ukrajině otevírá cesta k tomu, aby se země stala součástí EU. Česká republika by podle předsedy vlády ráda hrála aktivní roli v procesu sbližování unie s Ukrajinou.

Situace na Ukrajině vřela v posledních třech měsících. Protivládní demonstrace v Kyjevě propukly poté, co vláda zastavila přípravy podpisu asociační dohody s EU. Konflikt eskaloval minulý týden, kdy v ulicích hlavního města přišly při demonstracích o život desítky lidí.

Ohodnoťte tento článek!