Vláda vyzvala NKÚ ke kontrole ministerstva zdravotnictví

Vláda minulou středu vyzvala Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), aby prověřil hospodaření ministerstva zdravotnictví v době, kdy ho vedla Marie Součková (ČSSD). Kontrolu ve vládě prosadil její stranický kolega a nástupce Jozef Kubinyi. NKÚ nemusí žádosti vlády vyhovět…

Informovala o tom v pondělí televize Nova.

Je to poprvé, kdy nový ministr žádá kontrolory NKÚ, aby prověřili jeho předchůdce.

„Pokud si pamatuji, tak se to ještě nestalo,“ řekla televizi Nova mluvčí NKÚ Julie Šebelová. Původně chtěl Kubinyi na Součkovou podat žalobu, posléze od toho ustoupil a chce, aby sporné věci prošetřil NKÚ a antimonopolní úřad.

„Pokud mi NKÚ doporučí podat žaloby nebo trestní oznámení, samozřejmě to udělám,“ řekl Nově Kubinyi. Kontrola však může začít až za několik měsíců, a to už Kubinyi nemusí být ministrem, připomněla televize.

Ministr mimo jiné chce, aby kontrolní úřad prověřil smlouvu ministerstva s advokátem Zdeňkem Nováčkem, který zastupoval stát ve sporu s firmou Diag Human.

Smlouva slibuje právníkovi honorář deset miliónů korun. Pokud by stát spor s firmou Diag Human vyhrál, získal by advokát dokonce 170 miliónů. Dalších deset miliónů korun má Nováček získat v případě vypovězení smlouvy.

Desetimiliónový honorář už ministerstvo Nováčkovi vyplatilo. O odškodné se chce právník s úřadem soudit. Zakázku přitom advokát získal bez výběrového řízení.

Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!