Vláda zřejmě odmítne Rathův návrh na vracení doplatků za léky

David Rath

Vláda ve středu zřejmě odmítne návrh novely stíhaného poslance Davida Ratha, který se týká proplácení doplatků za léky pro určité skupiny lidí. Rath navrhuje, aby chronicky nemocní lidé do 18 let, lidé nad 70 let a lidé v hmotné nouzi mohli žádat zdravotní pojišťovny o vrácení doplatků za léky předepsané na jejich nemoc. Z návrhu stanoviska pro vládu ale vyplývá, že podle názoru vlády není možné řešit sociální situaci penězi ze zdravotního pojištění.

Rath uvádí, že cílem jeho novely zákona o veřejném zdravotním pojištění je zvýšit humánnost systému a sociální ochranu těžce nemocných lidí v tíživé sociální situaci. Tvrdí, že současný ochranný limit na platby za léky chrání chronicky nemocné jen částečně.

Vláda ale namítá, že podpora sociálně znevýhodněných osob je plně v kompetenci systému sociálního zabezpečení, nikoli systému veřejného zdravotního pojištění. Poukazuje i na to, že by zdravotní pojišťovny musely uhradit doplatek pacientovi bez ohledu na fakt, že na trhu je dostupná levnější nebo plně hrazena alternativa. To je podle návrhu stanoviska v přímém rozporu s podmínkou hospodárného nakládání s penězi.

Podle vládních úředníků z Rathova návrhu navíc není zřejmý rozsah zmiňovaných závažných chronických onemocnění, v jejichž případě by se doplatky také vracely. Návrh neobsahuje ani žádné kritérium vedoucí k tomu, jaké chronické onemocnění má být považováno za závažné a jaké nikoli, stojí v návrhu stanoviska.

Ohodnoťte tento článek!