Přejít na obsah

Vládní legislativci se vyjádří k první části zdravotní reformy

zpět
3.11.2008

Původní Julínkův plán byl, aby reforma platila od ledna 2009. Koaliční partneři však zpochybnili jeho záměr převést zdravotní pojišťovny a budoucí univerzitní nemocnice na akciové společnosti. Opozice, odbory, vysoké školy i pacientské organizace protestovaly proti jejich vzniku...

Legislativní rada vlády se v pondělí vyjádří k prvnímu balíku zdravotnických reformních zákonů. Posoudí normy o zdravotních službách, specifických zdravotních službách a zdravotnické záchranné službě a novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která mimo jiné umožní lidem legálně si připlatit na nadstandard.

V týdnu bude o normách jednat ministr Tomáš Julínek (ODS) s koaličními experty a ve středu 12. listopadu je má dostat na stůl vláda. ČTK to řekl mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt.

„V zásadě ty normy průchozí jsou a dělají se drobné úpravy, jak na základě připomínkového řízení, tak prvních reakcí komisí legislativní rady,“ uvedl. Diskuse se zaměří například na právní formulaci umělého ukončení těhotenství a umělého oplodnění, což napadli lidovci. Má také vyjasnit, nakolik jsou v normách zakotveny standardy lékařské péče.

Původní Julínkův plán byl, aby reforma platila od ledna 2009. Koaliční partneři však zpochybnili jeho záměr převést zdravotní pojišťovny a budoucí univerzitní nemocnice na akciové společnosti. Opozice, odbory, vysoké školy i pacientské organizace protestovaly proti jejich vzniku, podle nich hrozí rozkradení majetku. Ministr proto reformu rozdělil na dvě části a kontroverzní předlohy odsunul. První část reformy by mohla začít platit od března.

Julínkovým reformám, zejména regulačním poplatkům u lékaře, v lékárně a v nemocnici, které platí pacienti od ledna, přičítají kritici neúspěch vládních stran v krajských i senátních volbách. Ministr podle nich špatně vysvětlil občanům reformu. K odstoupení ho vyzvali stranický kolega poslanec Boris Šťastný či koaliční poslankyně zelených Kateřina Jacques.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Vládní legislativci se vyjádří k první části…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Vládní legislativci se vyjádří k první části…

Komentáře

dalších 12 komentářů
challenger Re:Re:Re:Re:Re:Re:Bolševismus soudruha Julínka  | 4. 11. 2008 19:29

Subjektivní hodnocení prestiže (čili subjektiuvní užitečnbosti pro lidi, kteří se hodnocení účastní) nemá s právním postavením lékaře v naší společnosti nic společného. Právní postavení lékaře ve společnosti se od normálních lidí liší následujícícm způsobem: 1. z povahy svého know-how jsou nuceni společností zdarma poskytovat své služby (tuto povinnost dále posiluje zákon o zdravotních službách), aniž by jim tato společnost krom prázných žvástů a televizních seriálů oslavujících jejich činnost poskytovala sebemenší satisfakci. Neposkytnutí know-how zdarma je v případě potřeba trestáno vězením a dalšími postihy. Ještě jsem neslyšel o právníkovi, který by byl postižen za to, že nepostihl právní služby bezdomovci ohroženého smrtí podchlazením, ačkoli by mu jeho služby mohly zachránit život. neslyšel jsem o malíři pokojů, který by byl kriminalizován, že nesanoval panelákový byt romské rodině, přestože postupující plíseň na zdech může potenciálně ohrozit život romských dětí. Lékař však je za neposkytnutí know-how zdarma kriminalizován zcela běžně. 2. lékař má podle nejnovějších právních předpisů uzákoněnu maximální výši odpracovaných přesčasů v dvojnásobné výši než běžný občan. Vydíráním pod hrozbou sankcí ve smyslu odebrání nenárokových složek mzdy a brždění erudice je potom nucen písemně s odpracováním přesčasových hodin souhlasit. 3. a konečně přestože práce lékaře je vládou proklamována za byznys, lékař nemá možnost si svobodně stanovit cenu své práce a ani nemá možnost svobodně podnikat. Za enormní usilí a odpovědnost jen těžko srovnatelnou s jinými obory se tak lékaři v ČR dostává jen diskriminace. Na každém lékaři doslova visí 2 úřední paraziti. To je samozřejmě nepřijatelné, ať lidi v průzkumech hlasují jak chtějí a ať primář Sova v TV seriálu vypadá jakkoli laskavě. Logické tedy je, že lékař společnosti v rámci svých možností oplácí stejnou mincí, aniž ovšem na tom může něco získat. To je vysvětlením přezíravého chování některých lékařů a rovněž tak množství zoufalých pacientů, do budoucna možno garantovat, že to bude jen horší.

Lékař, nebo protáčen Re:Re:Re:Re:Re:Bolševismus soudruha Julínka  | 4. 11. 2008 09:53

Lékař je vždy uváděn na prvním místě prestižních povoláních v ČR.Mluvit o lékařích jako občanech II kategorie,to je opravdu i vzhledem k vyskytující se šedé zoně a zoufalství některých nemocných lidí, kteří hledají pomoc, přehnané. Otázkou je, jakou míru svobody dostává pacient a lékař v současném systému. A zda to není už nějak dlouhodobě zavedené ten naprostý diktát se podřídit,a to nejen na straně lékaře, ale i vyžadovaný ze strany pacienta- nutného pojištěnce, už vzhledem ke koncipovanému veřejnému pojištění a návaznosti a provázanosti sociálního a zdravotního systému.

challenger Re:Re:Re:Re:Bolševismus soudruha Julínka  | 4. 11. 2008 08:02

V čem konkrétně si protiřečím? Požaduji jen to, co je v jiných oborech naprosto běžné, totiž svobodu podnikání, volnou tvorbu cen a aby zdravotní pojištění konečně dostálo svému názvu - totiž že je to smluvní vztah mezi pacientem a pojišťovnou, který kryje rizika pacienta a ne institut, který vydírá zdravotníky. Výše zmíněné zákonné ustanovení, které zakládá zdravotnickým pracovníkům povinnosti navíc, aniž by jim za to poskytoival jakoukoli kompenzaci, bude mít stejný dopad jako měly jiné rádobyrepresivní ustanovení. Protože postihuje svobodu člověka, funguje jako výzva, takže reálný efekt bude právě opačný. Je to proto, jak se ODS staví ke zdravotníkům jako k občanům II. kategorie.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné