Vliv vyhlášek na VZP nejasný, svědci je před komisí hodnotí různě

Podíl ministerských vyhlášek na dluhu VZP zatím zůstává sporný. Jednotliví svědci, kteří vypovídají před sněmovní vyšetřovací komisí, jejich dopad hodnotí velmi rozdílně. Zástupci VZP většinou považují vyhlášky ministerstva zdravotnictví za klíčovou příčinu deficitu…

Praha – současní i bývalí reprezentanti ministerstva to ale vidí jinak.

„Slyšíme věci, které jsou v naprostém rozporu,“ komentoval vyznění dnešních výslechů předseda komise Jozef Kubinyi (ČSSD).

Dopoledne před poslanci vypovídal také ředitel ekonomického úseku VZP Vratislav Matys. Z jeho slov mimo jiné vyplynulo, že úhradové i lékové vyhlášky považuje za podstatnou příčinu dluhu, protože nutily VZP vydávat víc peněz, než z pojištění získala. Totéž dlouhodobě prohlašuje například i bývalá ředitelka VZP Jiřina Musílková a další zástupci pojišťovny.

Odpoledne ale toto tvrzení zpochybnil bývalý náměstek ministra zdravotnictví zodpovědný za zdravotní pojištění Petr Sláma. „Říkám, že tak jak jsem to já analyzoval, jsem tam nenašel závislost mezi úhradovou vyhláškou a nárůstem deficitu,“ prohlásil před poslanci. Ve funkci náměstka skončil loni koncem listopadu, nyní je ředitelem Fakultní nemocnice Bulovka. Uvedl mimo jiné i to, že úhradovými vyhláškami se řídily

Zdůraznil, že mluví právě o takzvaných úhradových vyhláškách, které stanovují, kolik peněz pojišťovny zaplatí zdravotníkům za péči o pacienty. K vyhláškám, které se týkají proplácení léků, se Sláma nevyjadřoval. O těch prý nemá dost informací.

Poslanci mají do konce dubna zjistit, proč vznikl mnohamiliardový dluh pojišťovny a kdo za něj může. Ministr zdravotnictví David Rath soudí, že podstatnou část viny má Musílková a v lednu prosadil její odvolání z funkce ředitelky VZP. Ministr hovoří o špatném hospodaření VZP. Musílková to odmítá a říká, že deficit má původ hlavně v ministerských vyhláškách. Někdejší ředitelka již dříve uvedla, že pojišťovna politiky na hrozbu schodku dlouho upozorňovala.

ČTK

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Petr Desil

Nemohl by pan Sláma dodat k zveřejnění např veZdraví.Euro.cz konkrétní kalkulaci své analýzy, abychom se mohli pohnout od dojmů k pojmům a faktům. Předpokládám, že asi nemohl, protože pochybuji, že by jeho „analýza“ snesla světlo světa.

Bohumír Šimek

Okradený je zloděj a zloděj je okradený. A víte co, soudruzi, plácneme si, a co jsme si, to jsme si, a všichni jsou nevinní. Nebo to vidíte jinak? Kdy skončí ta netransparentnost?


Ohodnoťte tento článek!