Vltava není na koupání, varují pražští hygienici

Pražané si mohou vybrat, zda si v létě chtějí zaplavat v koupališti přírodním, či umělém. Všechna koupaliště hygienici kontrolují, přesto však hrozí, že se lidé nakazí kožní chorobou. Před každoročním zahájením sezóny musí být všechna koupaliště podrobena hygienické kontrole, která určí, zda provozovny vyhovují…

požadavkům příslušné vyhlášky. Čistotu koupališť hygienici kontrolují i průběžně. Přírodní koupaliště musí dělat rozbor vody minimálně jednou za 14 dní a koupaliště umělá jednou za měsíc. „Žádné problémy v pražských koupalištích zatím zjištěny nebyly, ale problémy mohou nastat později, až budou provozovny více zatíženy,“ řekl Jaromír Sobota z Hygienické stanice hlavního města.

Po koupání je lépe se osprchovat

Nejrizikovějším obdobím je druhá polovina srpna, neboť se velmi často objevují sinice. Ty mohou byt i toxické a v případě, že by jejich množství přesáhlo stanovený limit, musela by taková provozovna být uzavřena. „Pokud je ale výskyt sinic řídký, není nutné podnikat příliš drastická opatření, ale je dobré se po koupání osprchovat,“ dodal Sobota. O něco horší je to s Vltavou. I když se v posledních deseti letech kvalita vltavské vody zlepšila, hygienici koupání ve Vltavě příliš nedoporučují. V oblastech nad Prahou, jako jsou například Štěchovice, je koupání ve Vltavě bezpečné.V Praze a v místech nad Prahou je ale situace o něco horší. „Já osobně bych se tam raději nekoupal, protože ta voda protekla městem a může tedy obsahovat různé nečistoty. Čistička sice funguje, ale některé bakterie a jiné Škodlivé látky v ni zůstat mohou,“ řekl Karel Forejt ze společnosti Povodí Vltavy. I lékaři varují před množstvím nemocí, které lze na koupalištích dostat. Jsou to především kožní nemoci, ale výjimkou nejsou ani choroby pohlavní. „Nejběžnějším onemocněním jsou plísně, ekzémy, bradavice a kvasinky,“ řekl dermatolog z Thomayerovy nemocnice v Krči. Prevence v této oblasti neexistuje. „Jediná možnost je na koupaliště prostě nechodit,“ dodal dermatolog.

Lucie Hrdá, Večerník Praha, 4.7.2001

Ohodnoťte tento článek!