Vnitro v Jordánsku vybírá dětské pacienty na léčení v ČR

Ministerstvo vnitra vybírá v Jordánsku nové dětské pacienty, kteří by měli letos na podzim přijet do Česka na léčení. Vnitro to sdělilo ČTK v tiskové zprávě. U první skupiny dětí byly zastaveny bezpečnostní prověrky dětí a jejich rodin poté, co lékaři vyhodnotili jejich zdravotní stav.

Dnešní Právo napsalo, že by jejich léčba byla extrémně náročná a nákladná a pravděpodobně by nebyla úspěšná.

Vláda letos v lednu vláda rozhodla, že přijme do Česka 15 rodin syrských uprchlíků. Celkem má jít asi o 70 lidí. Do Jordánska v neděli odletěla mise vnitra, která bude spolupracovat s Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky v Ammánu. S místními lékaři by měli udělat předvýběr dětských pacientů.
Podle vnitra se projekt přesídlení rodin neodložil ani nepozastavil. Původně se předpokládalo, že by syrské rodiny mohly do Česka přijet v polovině letošního roku. „Zastaveny byly pouze bezpečnostní prověrky první skupiny dětí a jejich rodin, a to v návaznosti na vyhodnocení zdravotního stavu dětí lékaři Fakultní nemocnice Motol,“ uvedlo v tiskové zprávě vnitro.

Podle mluvčí nemocnice Pavlíny Dankové byly u některých z dětí navržených k léčbě diagnostikovány vrozené genetické vady. „Není je možné léčit tak, aby byla léčba úspěšná a smysluplná,“ vysvětlila Danková. Nemocnice chce podle ní dát přednost v pomoci dětem, které mohou lékaři vyléčit úspěšně. „Je to především v oblasti kardiochirurgie, chirurgie a pediatrie,“ doplnila Danková.

Syrským uprchlíkům Česko pomáhá také prostřednictvím programu MEDEVAC, v jehož rámci čeští zdravotníci v Jordánsku operovali řadu nemocných s vrozenými vadami. Nedávno vláda rozhodla o tom, že bude moct v Česku studovat až 20 syrských uprchlíků, kteří jsou nyní v Jordánsku.

Cílem stipendijního programu je vzdělat nové elity země rozvrácené občanskou válkou. Uchazeči budou prověřeni bezpečnostními službami, jestli neznamenají pro Česko bezpečnostní riziko. Úřady po roce fungování program vyhodnotí. Poté by se mohlo uvažovat o jeho rozšíření na další studenty. Program by měl fungovat od nového akademického roku.

Ohodnoťte tento článek!