Vodní záchranná služba se bojí, že v příštím roce zanikne

Titulní obrázek

Vodní záchranná služba Českého červeného kříže (VZSČČK) se obává, že v příštím roce zanikne. Tvrdí to prezident vodních záchranářů Jiří Magasanik. Občanské sdružení VZSČČK bylo dosud financováno ministerstvem zdravotnictví a částečně z rozpočtu ministerstev školství a vnitra…

Ministerstvo zdravotnictví nám v dopise sdělilo, že odbor krizové připravenosti, z kterého jsme dosud čerpali finance, nedostal pro příští rok ani korunu, řekl novinářům Magasanik.

VZSČČK by na zabezpečení provozu a nejnutnější opravy techniky v roce 2008 potřebovala zhruba 10 milionů. „Není to na platy a investice, máme jen dva placené pracovníky v sekretariátu. Ostatní členové slouží zdarma ve svém volném čase,“ uvedl Magasanik. Pokud peníze nedostane, vodní záchranná služba zřejmě v České republice skončí.

Magasanik vidí řešení současné situace na příkladu horské služby. „Při ministerstvu pro místní rozvoj by se zřídila obecně prospěšná společnost přímo napojená na státní rozpočet. Vedle toho by existovalo občanské sdružení, které by bylo stejně jako u horské služby praktickým vykonavatelem záchranářské činnosti,“ vysvětlil Magasanik s tím, že nejlepším řešením by ale bylo přijetí zákona o nezdravotních záchranných službách, které by financoval stát.

Problémem podle ředitele rovněž je, že právní řád České republiky nestanovuje, kdo je za bezpečnost na veřejných vodních plochách zodpovědný.

S ministerstvem už záchranáři zahájili jednání, po odstoupení Jiřího Čunka ale bylo přerušeno. „Pro další jednání bude třeba sjednotit organizačně roztříštěnou strukturu vodní záchranné služby a v neposlední řadě i vyřešit otázku jejího financování,“ sdělila Jana Kozlíková z ministerstva pro místní rozvoj. Dodala, že konečné řešení bude výsledkem dalších jednání, včetně případného rozhodnutí vlády.

Finanční prostředky na provoz dostávali záchranáři v minulých letech od ministerstva zdravotnictví. Dotace, které obdrželi z ministerstva školství a vnitra, byly určeny na práci s mládeží a koordinaci v rámci integrovaného záchranného systému.

VZSČČK má kolem 2200 členů sdružených ve zhruba 50 místních skupinách. Její členové zajišťují záchranářskou činnost na veřejných vodních plochách, například na přehradách Lipno, Slapy a Slezská Harta. V roce 2006 ošetřili záchranáři téměř 6500 lidí.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!