Vojenská nemocnice Olomouc zřídí oddělení intenzivní péče o děti

dítě, nemoc

Specializované dětské oddělení následné intenzivní péče, které v Česku zatím nemá obdoby, bude na přelomu letošního a příštího roku zprovozněno ve Vojenské nemocnici Olomouc. Ministerstvo obrany na projekt poskytne dotaci 75 milionů korun, řekl v Olomouci novinářům ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

„V České republice doposud neexistuje lůžkové oddělení, které by se komplexně zabývalo dlouhodobou intenzivní péčí o dětské pacienty. Resort obrany chce vybudováním tohoto specializovaného pracoviště potvrdit, že vojenská medicína vždy stála na špičce poskytované zdravotní péče,“ uvedl Stropnický.

Dětské oddělení následné intenzivní péče, které bude vybaveno 14 lůžky, vojenská nemocnice zřídí v opraveném přízemním objektu. O nemocné děti, které prodělaly kritické onemocnění či úraz a potřebují podporu některé ze základních životních funkcí, se bude starat tým specializovaných lékařů a zdravotnického personálu. Pokud bude mít oddělení volnou kapacitu, tak v něm mohou být léčeny děti z celého Česka.

„Vojenští zdravotníci jsou v rámci zahraničních misí stále více konfrontováni s potřebou ošetřovat dětské pacienty a získané zkušenosti z jednotky intenzivní péče pro děti jim umožní lepší osvojení této problematiky,“ uvedl ředitel Vojenské nemocnice Olomouc Martin Svoboda.

Vojenská nemocnice Olomouc dnes zprovoznila nový CT přístroj, díky kterému vyšetření pacientů bude šetrnější a kratší. Moderní detektor zároveň umožní přesnější vyšetření u pohyblivých orgánů. Na nákup přístroje ministerstvo obrany přispělo bezmála 33 miliony korun.

Vojenská nemocnice Olomouc byla založena v roce 1748 a je nejstarší vojenskou nemocnicí na území bývalé Československé republiky. Zdravotnické zařízení, které sídlí v objektu národní kulturní památky Klášterní Hradisko, je příspěvkovou organizací ministerstva obrany a disponuje zhruba 270 lůžky.

Vojenská nemocnice Olomouc zřídí oddělení intenzivní péče o děti
Ohodnoťte tento článek!