Přejít na obsah

Vojíř prosazuje individuální platbu nemocenského pojištění

zpět
24.4.2007

Předseda sněmovního hospodářského výboru Oldřich Vojíř (ODS) chce rozpoutat diskusi o změně systému nemocenského pojištění. Prosazuje model, kdy by si pojištění v nemoci občané platili sami u zdravotních pojišťoven a určili by si i výši odvodu...

Snížilo by to výrazně byrokratickou zátěž státu, řekl dnes ČTK Vojíř o návrhu, který by měl být alternativou ke způsobu financování v rámci připravované vládní reformy zdravotní péče.

Platba u zdravotních pojištěn by podle něj byla zárukou bezpečnosti při správě vybraných peněz. „Myslím si ale, že při současném bankovním dozoru už by nebyl problém ani v soukromé sféře. Pojistné by tak v budoucnu mohly vybírat a vyplácet nemocenskou i privátní finanční ústavy,“ uvedl.

Návrh změny systému počítá podle Vojíře se zavedením bonusů a malusů, podobně jako například u havarijního pojištění automobilů. „Stát by nenařizoval žádný minimální odvod nemocného pojištění, každý by se rozhodl sám. Podle výše pojistného by pak věděl, kolik dostane od pojišťovny v době nemoci. Ten, kdo by marodil méně, měl by i výhody, a naopak,“ doplnil.

Vojířova iniciativa by měla být protinávrhem vládou uvažované úpravy nemocenské, podle níž by lidé nedostávali v prvních třech dnech neschopnosti žádnou finanční kompenzaci. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek chce zhruba za dva týdny představit komisi expertů a zástupců parlamentních stran, která by reformu financování jednotlivých druhů zdravotní péče připravila. Pokud by se politici na změnách shodli, mohly by platit od roku 2010.

Se zamýšlenou vládní úpravou nemocenské nesouhlasí opoziční ČSSD ani odboráři. Ti tvrdí, že by lidé mohli začít choroby přecházet, ohrožovali by své kolegy, klesla by jejich produktivita práce či by se zvedlo riziko pracovních úrazů. Vládní strany zase argumentují, že opatření sníží procento osob, jež systém nemocenského pojištění zneužívají.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Vojíř prosazuje individuální platbu…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Vojíř prosazuje individuální platbu…

Komentáře

dalších 10 komentářů
buj Re:Re:Re:Re:Re:Já tomu nerozumím  | 26. 04. 2007 00:14

Takže to vyšlo. Lékařko, blb nejsem já, ale stránky ZDN. Na žádných jiných stránkách se to nikdy třikrát neobjevilo, i když jsem to posílal z práce.

buj Re:Re:Re:Re:Já tomu nerozumím  | 26. 04. 2007 00:12

Pokus.Mám dojem, že to není otázka kliku. Ale otázka odkud příspěvek posílám. Teť je to z domu, ne z práce. Uvidíme co to udělá. Několikrát jsem o 3 násobném zobrazení informoval administrátora. Ale nic s tím nedělá. Pochopitelně se všem omlouvám.

Bohumír Šimek Konečně pravicový názor v ODS  | 24. 04. 2007 23:43

Vítám názory Oldřicha Vojíře jako první pravicové názory v ODS. Samozřejmě, že by se tím stát a politici zbavili zbytečné byrokratické zátěže a podezření, že neochota ke změně financování je dána tunelováním naší zdravotní daně. Subjekty ve zdravotnictví potřebují více svobody a odpovědnosti, nezbytné jsou skutečné pojišťovny na nemoc a zdraví a nezbytné jsou přirozené vztahy mezi jednotlivými subjekty. Vítám a chválím!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné