Přejít na obsah

Vorlíček: Onkologická pracoviště se rušit nebudou

zpět
12.12.2008

Ministerstvo chystá další změny, snižovat se tentokrát bude počet onkologických center. Na základě auditů se nejsložitější péče přesune do vybraných zařízení. Zatím ale není jasné, o která pracoviště se přesně jedná, definitivní rozhodnutí padne do konce roku. „Onkologická pracoviště se ale rušit nebudou,“ upozorňuje pro Zdraví.Euro.cz předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček...

V médiích se hovoří o změnách v systému onkologické péče, je vaše společnost o těchto změnách informována?

Ano, o změnách jsme informováni, je nutné ale říci, že to, co bylo zveřejněno v Mladé frontě Dnes nejsou oficiální informace, ministerstvo je doposud totiž nevydalo. Hovořil jsem s ministrem a ten potvrdil, že se jedná o únik informací na rozpracovaném materiálu. U dvou center to bude úplně jinak. Nelze s tím tedy pracovat konkrétně, ale ideologicky ano.

Podílela se vaše společnost na přípravě těchto změn?

Česká onkologická společnost se na jaře rozhodla, že udělá audity komplexních onkologických center, která byla založena asi před třemi až čtyřmi roky, protože se ukázalo, že není možné, aby se komplexní onkologická péče dělala ve všech českých nemocnicích, ale že je potřeba udělat to, co se udělalo všude v Evropě a Americe, že se ta nejsložitější onkologická péče soustřeďuje do center. Obvykle je to tak, že se jedno centrum dělá na milion obyvatel.

My jsme pro začátek zvolili vyšší číslo a vytvořili jsem 18 center, jim jsme pak stanovili určitá kritéria, ta ale nebyla v počátku úplně splněna, věděli jsme, že to musíme později zkontrolovat. Diskutovali jsme tedy na výboru, že provedeme audity, ale ministerstvo se rozhodlo, že je udělá samo. A vyzvalo dva lidi z České onkologické společnosti a dva lidi Radioterapeutické společnosti, aby se tohoto auditu zúčastnili. Takže ano, byli jsme k přípravám změn přizváni. Také tam byli zástupci pojišťovny a ministerstva. Vypracoval se dotazník a my jsme s ním objeli všech osmnáct center.

Co všechno dotazník zjišťoval?

Dotazník se zaměřoval na technické vybavení, ptal se po přístrojích, na počet lékařů, jejich kvalifikace, sestry, lůžka, prostě na všechno, co souvisí s kvalitou vybavení. Ale nebyla zkoumána kvalita léčby, protože to je velmi složitá věc. Centra se od sebe lišila a ukázalo se, že některá centra za tu dobu, co existují, nedokázala splnit podmínky, které jsme tenkrát dali. Ministerstvu jsem tedy řekli, že má dvě možnosti. Buď jim říci, že to musí například do dvou let napravit, a pokud tak neučiní, budou zrušena. Nebo zrušit statut center rovnou. Ministerstvo řeklo, že oni ve vyhlášce neumí dát tuto výhružku, že umí dát ano nebo ne.

Co se stane s těmi onkologickými centry, která budou ze sítě vyřazena?

Nikde se nebudou rušit onkologická pracoviště, onkologická pracoviště tam zůstanou, budou nadále léčit onkologické pacienty, ale pouze ta nejdražší a nejsložitější péče, která se týká méně než 10 procent onkologických pacientů, bude nadále v těch centrech, kterých bude o něco méně.

Kdy se rozhodne o tom, která centra to přesně budou?

Mělo by se rozhodnout do konce roku a bude to ve formě vyhlášky, a jelikož konec roku je protkaný Vánocemi, doufám, že to bude příští týden, ale nedokážu to říct přesně.

Vášnivá diskuse se vede o pardubickém centru, to má být podle DNES také zrušeno..

Nemohu se k tomu vyjadřovat, když ministerstvo ještě nerozhodlo, ale mohu vám říci, že Česká onkologická společnost dala na Pardubice pozitivní posudek.

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Vorlíček: Onkologická pracoviště se rušit…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Vorlíček: Onkologická pracoviště se rušit…

Komentáře

dalších 20 komentářů
BLB Re:Ministerstvo není na rozhodování  | 15. 12. 2008 06:13

Politici jedou jako tank přes les, kácí stromy, zůstává paseka, nikoho to nepálí, že les se obnoví až po desetiletích! Tankista je veden rozkazem velitele. Politik přílibem lobisty.

Josef Jičínský Pane Bouzku  | 14. 12. 2008 22:10

Pane Bouzku, omlouvám se Vám (případně dalším útlocitným čtenářům)za někeré urážlivé výrazy vůči Vaší osobě ve svém prvním příspěvku. Ale přesto: a) pokud víte o kšeftování s léky při léčení onkologických pacientů, měl byste se obrátit na příslušné orgány v výzvou o nápravu. Pokud je příspěvek pouze Vaší dojmologií, nic to neřeší a můžete jej za nějakou dobu klidně opakovat.Pochybuji, že některý ze čtenářů této diskuze zařídí, na základě Vašeho příspěvku, nějaké zlepšení. b) pokud jste si jist kšeftováním s léky i v budoucnu - platí totéž jako v prvním případě (alternativě možno nabídnouti své schopnosti vidění budoucnosti i Prognostickému ústavu ČSAV nebo Sátnímu ústavu meteorologickému).

Petr Bouzek Re:Re:1000 lístků na koncert  | 14. 12. 2008 21:42

No a co? Co je špatného či směšného na tom, že jeden lékař na Šumavě jezdil za svými pacienty ne v Jeepu ale na koni? Jo, kdyby jezdil na koni v Brně, to by bylo něco jiného, ale takhle mi poněkud uniká smysl diskusního příspěvku. Chtělo by to rozvést nebo nediskutovat.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné