Přejít na obsah

Vorlíček: Spolupráce je jediným logickým postupem

zpět
27.1.2009

Na základě auditu ministerstva zdravotnictví byla v Brně zrušena dvě komplexní onkologická centra. „Jediným logickým postupem tedy bylo dohodnout se na vzájemné spolupráci pod hlavičkou jednoho takového centra,“ vysvětlil pro Zdraví.Euro.cz důvody spojení ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně a předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček...

Onkologická péče v Brně bude více soustředěna, místní centra se propojí. Co vedlo k této změně?

Ke změně v Brně vedl audit komplexních onkologických center (KOC), který provedlo ministerstvo zdravotnictví a ke kterému přizvalo zástupce České onkologické společnosti, Společnosti pro radiační onkologii, biologii a fyziku a zástupce všech zdravotních pojišťoven. Auditem byla v Brně zrušena dvě komplexní onkologická centra, například to ve Fakultní nemocnici Brno proto, že tato nemocnice nemá lineární urychlovač na kurativní radioterapii. Jediným logickým postupem tedy bylo dohodnout se v Brně na vzájemné spolupráci pod hlavičkou jednoho komplexního onkologického centra.

Péče by měla být více specializována, v minulosti se ale jednotlivá centra také zaměřovala na určitý typ péče. V čem je tedy konkrétní změna?

V Brně je nyní jedno komplexní onkologické centrum se sídlem na Masarykově onkologickém ústavu, funguje ve spolupráci s FN Brno a s FN u sv. Anny. Ve FN Brno je řada onkologických pracovišť, která tam musí zůstat. Jde například o Interní hematoonkologicko kliniku (leukémie, lymfomy, myelom), Plícní kliniku (rakovina plic), Kliniku dětské onkologie (všechny dětské nádory) a samozřejmě také všechny operační obory budou operovat nemocné se zhoubnými nádory a budou se domlouvat na jejich další léčbě s onkology. Radioterapie bude probíhat pouze v rámci Masarykova onkologického ústavu, do kterého byly přičleněny i zářiče ve FN u sv. Anny.

Pro pacienty bude změna znamenat více cestování, s jakým ohlasem jste se setkali?

Pacienti se budou pravděpodobně velice rychle orientovat, jde jen o cestování v rámci města Brna, tedy vždy o několik zastávek MHD. Jde o cestování za lepší péčí. Protesty jsem zatím nezaznamenal, pokud přijdou, budu je rád vysvětlovat.

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Vorlíček: Spolupráce je jediným logickým…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Vorlíček: Spolupráce je jediným logickým…

Komentáře

dalších 6 komentářů
Talk Re:spolupráce je jediným možným postupem  | 27. 01. 2009 21:12

...a spíše to tak vypadá,že pan profesor mluví o zdravotnické kolaboraci pro blaho "glaeu".Až by člověk řekl,že profesoři nejsou bojovníci,pouze kolaboranti.Ale co potom s Hamplem.Kam toho zařadit?

Talk Prospěch  | 27. 01. 2009 21:06

Nevím přesně ovšem,proč byla zrušena.Asi z úsporných důvodů.Taktéž mě trochu hryže podezření,že jde o takovou centralizaci,kdy kupec(kupec,přítel?)nakonec dostane lepší káru.Je podeření,že pan profesor by mohl kupčit pro Agel.Externě s něma spolupracuje.A pan profesor ovšemže nemá pravdu s těmi lidmi,kteří si zajedou jenom o nějakou zastávku dále.Pan profesor asi málo chápe duši nemocného jako nositele (pro laika jistě)smrtícího onemocnění.A tak je vcelku jasné,že jeho orientační schopnosti a cestovatelské nadšení jsou mizivé,zatímco cynismus páně profesora je asi enormní.Taktéž je docela zajímavé,jak je na střídačce LK.Jeden by řek´,že by tam měla být,tak nějak až ze zákona,asi také.

ola spolupráce je jediným možným postupem  | 27. 01. 2009 13:49

v prvním momentu by si zdravotník ( lékař, sestra...) pomyslel ,že mluví pan profesor mluví o spolupráci lékařů a ministerstva na reformě...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné