Přejít na obsah

Vorlíčkův ředitel možná bude odvolán

zpět
29.8.2006

Ředitel FN Brno (FNB) Jan Burian měl konec srpna velmi perný. Poslední pondělí v měsíci ho odstupující ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) vyzval, aby napravil výroky šéfa České onkologické společnosti Jiřího Vorlíčka. Nebo bude zle. V úterý jel do Prahy znovu. Ministra ani neviděl a z ministerstva mu prý telefonovali, že byl odvolán...

Ředitel FN Brno Burian odmítl odpovědnost za výroky předsedy onkologické společnosti Vorlíčka a možná proto bude ministrem Rathem odvolán.

Ředitel FN Brno (FNB) Jan Burian měl konec srpna velmi perný. Poslední pondělí v měsíci ho odstupující ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) vyzval, aby napravil výroky šéfa České onkologické společnosti Jiřího Vorlíčka. Nebo bude zle. V úterý jel do Prahy znovu. Ministra ani neviděl a z ministerstva mu prý telefonovali, že byl odvolán. To ministr Rath podle ČTK popřel, prý rozhodne o případném odvolání ve středu.

Kontrolu na ně

Náročný konec srpna pro ředitele FNB začal tiskovou konferencí České onkologické společnosti ČLS JEP (ČOS) v Praze. Na té její předseda profesor Jiří Vorlíček upozornil, že v Česku je v současné době málo peněz na léčbu těžce onkologicky nemocných. Je to podle jeho slov kvůli letošním ministerským vyhláškám. Proto prý nedosáhlo na moderní léky již několik set pacientů. V praxi vyhláška podle předsedy ČOS vlastně znamená, že nejúčinnější léčba může být novému nemocnému, pokud na ni sám nemá, nabídnuta v okamžiku, kdy jiný pacient, který byl tímto lékem léčen, zemře. Odstupující ministr David Rath reagoval, aby ČOS nepodporovala klamavou kampaň farmaceutických firem. Podle Ratha je peněz na léky dost. Dodal také, že zvažuje podání žaloby na profesora Vorlíčka. Do FNB, jejímž šéfem je Jan Burian, poslal kontrolu. A to na hematoonkologickou kliniku, jejímž přednostou je profesor Vorlíček

Omluvte se za ně!

Následující den na tiskové konferenci David Rath oznámil, že není pravda, že by brněnská onkologická klinika měla nedostatek peněz. Kontrola, kterou vedl za ministerstvo náměstek Vladimír Dryml, totiž zjistila, že Vorlíčkovo oddělení vrátilo za 1. pololetí do nemocničního rozpočtu téměř dva milióny korun, přičemž pacienti nebyli léčeni jinak, než určili lékaři. Podle Ratha tak Vorlíček veřejnost vyděsil a ta od něj proto očekává omluvu. Jiří Vorlíček vzkázal, že na svých slovech trvá. Dosluhující ministr pak řediteli FNB Janu Burianovi sdělil, že pokud výroky předsedy ČOS nevysvětlí a neuvede na pravou míru, bude odvolán.

Burian: za ČOS nezodpovídám

Na následné tiskové konferenci Jan Burian řekl, že je poctěn tím, že může mluvit k celé české veřejnosti. Za Českou onkologickou společnost a za slova jejího předsedy, která zahrnovala onkologie v celém Česku, však necítí odpovědnost. „Ve Fakultní nemocnici Brno zatím skutečnost, kterou popsal profesor Vorlíček, nenastala. Aby tomu tak bylo, museli jsme udělat jistá opatření,“ řekl Burian. Ocenil také, že díky podnětu ČOS se začalo jednat se zdravotními pojišťovnami o smlouvách pro druhé pololetí. „Ve vybraných onkologických centrech by těžcí pacienti měli dostávat peníze tzv. na rodná čísla.“

Někdo to převezme

Ve stejný den měl jet na další schůzku s ministrem Rathem. „Měl jsem dostat vysvědčení, jakou práci jsem za těch pár dní odvedl. Nevím, zdali to budou slzy, nebo půjdeme do cirkusu, jak by řekla máma,“ řekl Burian. Na otázkuZdraví.Euro.cz odpověděl, že by se mohli všichni a v klidu dohodnout - jde jim přece o zájem pacientů.

Zpráva od mluvčí FNB Anny Nesvadbové pak uvádí: Dnes 29. srpna 2006 byl z funkce ředitele odvolán MUDr. Jan Burian. Plánovaná schůzka s ministrem zdravotnictví MUDr. Davidem Rathem, která se měla konat dnes v 15:00, byla po příjezdu MUDr. Jana Buriana na MZ ČR zrušena. Udaným důvodem odvolání z funkce bylo nesplnění úkolu zadaného MUDr. Davidem Rathem ve věci prohlášení České onkologické společnosti. Odvolání bylo údajně MUDr. Janu Burianovi sděleno telefonicky, sekretariátem ministra. Sekretářky MUDr. Davida Ratha měla uvést, že „přijede zítra do FN Brno nějaká osoba převzít agendu nemocnice“. Ministr Rath pak informaci o odvolání pro ČTK popřel.

Oč vlastně onkologům jde?

V prvním čtrvrtletí měly podle úhradových vyhlášek nemocnice meziročně za stejnou péči o 3 % financí víc, ve druhém pak o 5 %. Vztah mezi nemocnicemi a pojišťovnami na 2. pololetí zatím uzavřen nebyl. Onkologicky nemocných však (mimo jiné díky moderní a účinné léčbě) přibývá, prodlužuje se jejich věk a na onkologických klinikách se kumuluje jejich počet a nároky na velmi drahé medikamenty. Na ty podle onkologů zatím peníze nestačí. Ministr Rath argumentuje tím, že ceny léků letos klesly, protože se v lednu snížila jejich marže z 32 na 29 %. Od srpna u těch dražších znovu klesla obchodní přirážka, takže jsou levnější. Argumentuje také tím, že nemocnice dostaly oproti předchozím letům více peněz a je na ředitelích nemocnic, jak s nimi naloží.

Martin Ježek,www.Zdravi.Euro.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Vorlíčkův ředitel možná bude odvolán

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Vorlíčkův ředitel možná bude odvolán

Komentáře

další 2 komentáře
MUDr. Spurný novinka  | 31. 08. 2006 13:11

Nějakou novinku nemáte?

Milan Burša ČOS má pravdu  | 30. 08. 2006 11:18

Problém spočívá v tom, že pan ministr svoji vyhláškou převedl tzv. léky s označením "X", které nespadali do lékové preskribce do tzv.ZULPů, které spadají do regulací a jejich objem je omezen. Doposud nám však ani jedna pojišťovna o tuto částku nenavýšila objem prostředků a to zítra je konec měsíce a my nebudeme mít z čeho zaplatit lékárně za poskytnutá léčiva, která jsou řádově v mil.Kč. Navýšení, kterým pan ministr argumentuje, nám "sežraly" mzdy, které se zvýšily od 1.1.2006 a kde mám prostředky na inflaci, zvýšení cen pohonných hmot , energií atd. to nám pan ministr neřekl. Kdo má potom pravdu ? Jednoznačně ČOS a její předseda.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné