Přejít na obsah

Vraťte lékaře do sanitky, žádá petice. Marně

zpět
21.11.2010
záchranka, sanitka, pohotovost
zvětšitzáchranka, sanitka, pohotovostZdroj: www.ambulanz-biel.ch

záchranka, sanitka, pohotovost | Zdroj: www.ambulanz-biel.ch

 

Pardubický kraj nevyhoví petici občanů Holicka a nezmění systém záchranné zdravotnické služby v regionu.

Od srpna nejezdí o víkendech a večer ve všední den se sanitkou lékař. Petice to kritizovala. „Jsme kraj, kde jezdí nejvíc lékařů na počet obyvatel a rozlohu kraje, není to efektivní systém. Laťka komfortu byla nastavená hodně vysoko,“ prohlásila krajská radní Markéta Tauberová.

Takzvaný randevouz systém funguje v jiných krajích i zahraničí. Lékař jezdí v sanitce jen v běžné pracovní době. Samosprávy tak reagují na to, že kmenových i externích lékařů u záchranné služby je nedostatek. Už před časem protestoval Svazek obcí Loučná proti tomuto opatření v otevřeném dopise určeném hejtmanovi. „Rozhodně to poškodí v první řadě pacienty buď na zdraví, nebo v krajním případě na životě, nebude-li v dostižné době na blízku lékař,“ řekl tehdy předseda svazku Josef Ulrych.

Kraj podle radní názor lidí respektuje, ale nic měnit nebude. Kraj se chce raději zaměřit na obnovu vozového parku, který je zastaralý.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Vraťte lékaře do sanitky, žádá petice. Marně

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Vraťte lékaře do sanitky, žádá petice. Marně

Komentáře

dalších 11 komentářů
Tomáš Ježek Na druhé straně barikády  | 3. 12. 2010 08:14

Pacienta bolelo na hrudi, potil se a zvracel, manželka říkala, že se jde o sprchovat a pak to budou řešit se ZZS. Když se za 15 minut vrátila měl už její muž za sebou klinickou smrt a tu biologickou už neoživíme. Petice dokážeme velmi aktivně podpořit a podepsat. Ale postavit se zodpovědně ke svému zdraví nebo k osvětě a volat ZZS při prvních příznacích. Ono je snadné ukázat prstem na druhého (institucionalizace zdraví, zdravotník = forenzní viník), ale když se pořádně podíváte, tak jeden prst ukazuje na druhé, ale 3 další ukazují na Vás.

lékař5 Rendevous system  | 22. 11. 2010 13:20

@Hawkie, chall.: souhlas s Hawkie-m. Navíc od roku 2008 LSPP do terenu nevyjíždí, pracuje pouze v kamenném kšeftě. Challe: není pravda, že naši záchranáři- nelékaři jsou hloupější nebo méne vzdělaní než ti "západní", oni mají jiné (menší) tzv. kompetence péče. Umí, ale nesmí použít, udělat, podat. V konkrétním případě, který popisujete, by dnes natočili EKG, poslali faxem na angiolinku a jeli direktně k výkonu. Resuscitaci kromě OTI a použití medikamentozní léčby umí, problém (opakovaně diskutovaný odbornou veřejností lékařských i nelékařských profesionálů) je použití defibrilátorů (pokud by byly v povinné výbavě AED, byl by možná bez větší diskuse řešitelný). Jak ale víte, ve stavech ohrožení života a nutnosti základní, ale hlavně rozšířené resuscitace se bez medikamentozní léčby neobejdete.

Hawkie cesky rendezvous system  | 21. 11. 2010 20:28

tak to se hodně pleteš, dojezdových časů u ZS nad 15 minut je minimum- překročen je zpravidla tehdy, když nejbližší posádka je na jiném případu. Někdy sice dorazí posádka RZP a lékař až následně v RV, ale i tak jsem jel přes 30 minut jednou - a to, když v zimě napadl sníh a jeli jsme přes celý okres. Jezdím v blikacím houkacím autě už osmou sezónu.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné